Zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu z 8. října 2018, jenž v jihokorejském Inčchomu zasedl k hodnocení naplňování Pařížské klimatické dohody, vyslovil mimořádně alarmující varování. Aby se lidstvo vyhnulo zničující úrovni globálního oteplení, musejí

jednotlivé vlády přijmout rychlé, dalekosáhlé a nebývalé změny ve všech aspektech společnosti. Zbývá jim na to pouhých dvanáct let. Výzkum devadesáti vědců vedl k závěru, že do konce 21. století se teplota zvýší až o tři stupně Celsia. Situace se tak jeví ještě mnohem horší, než předpokládala Pařížská dohoda o klimatu z roku 2015, v níž se přes 180 zemí zavázalo udržet globální oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia. Vědci ve zprávě dokládají, že již současné oteplení výrazně zesiluje rizika, natož pak oteplení o 1,5 nebo dokonce přes 2 stupně Celsia. Při oteplení o dva stupně by například zcela zanikly korálové útesy a vlnám vedra by ve světě bylo vystaveno o 420 milionů lidí více. Dalších deset milionů by pak postihlo zvyšování hladin světových moří. Nejvíce by klimatické změny dopadly na země jižní polokoule, s čímž úzce souvisí pokles jejich ekonomického růstu. V případě, že by se teplota zvýšila o 1,5 stupně Celsia, by Severní ledový oceán zůstal bez ledu jednou za sto let. Ovšem v případě oteplení o dva stupně už by to bylo jednou za osm až deset let.

Vědci bijí na poplach

Aby se podařilo omezit oteplování na 1,5 stupně, musely by se do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého způsobené člověkem o 45 procent. Do roku 2050 je dále nezbytné, aby lidmi způsobené emise oxidu uhličitého nepřevyšovaly množství, které z atmosféry sami odčerpávají, nebo které z ní mizí přírodními procesy. Bude proto nutné odstranit stovky miliard tun oxidu uhličitého z atmosféry například za pomoci opětovného zalesňování. Bohužel, právě v tomto směru dělají lidé vše opačně a neustále krajinu odlesňují. Nejinak je tomu i v České republice, kde dochází ke kácení obrovských lesních ploch, ale i příměstských porostů z důvodů budování nových staveb, silnic a dálnic. Navíc vlivem zvyšujícího se sucha i působením kůrovce hynou další miliony oslabených stromů. Jedním z klíčových vzkazů, který výrazně vyplývá ze zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu, jsou už nyní viditelné důsledky globálního oteplování o jeden stupeň Celsia. Pokud se v nejbližších letech nepodaří ve výrazné míře uskutečnit nutné změny, dojde podle vědců k oteplení nejen o dva, ale v průměru o tři až čtyři stupně Celsia. To by už vedlo k nevratným změnám klimatu a tím i k fatálním následkům pro veškeré lidstvo.

Pavel Kovář

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471408
DnesDnes620
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1823
Tento měsícTento měsíc3038

Partnerské weby

apartman banner