Jeden z prvních, kdo zkoumal případy hypnózy a neoptického vidění již v 18. století, byl Franz Mesmer a později i jeho následovníci. Například ruský lékař A. N. Chovrin roku 1898 experimentoval se ženou, která dokázala se zavázanýma očima pouhým dotykem

rozpoznávat jednotlivé barvy. Francouzský spisovatel Jules Romains zase zkoumal několik jedinců, kteří zřejmě měli obdobné schopnosti, v přesvědčení, že tato schopnost vlastně znamená zrak nevidomých. Romains roku 1924 publikoval knihu nazvanou „Zrak bez očí“. Reakce vědeckých kruhů se tehdy pohybovaly od úplné apatie až po zuřivý nesouhlas.

O čtyři desetiletí později připravil americký psycholog Richard Youtz z Columbijské univerzity experiment s Paty Stanley, rodačkou z Michiganu, která rovněž dokázala rozpoznávat barvy, aniž je viděla. V návaznosti na to studoval též skupinu studentů a nevidomých osob. Youtz se pokusil zajistit, aby i v případě, kdy by zkoumaní lidé pod svými rouškami přece jen podváděli a chtěli se potají podívat, nemohli vidět, čeho se dotýkají. Barevné kartičky byly totiž umístěny uvnitř krabice pokryté černou látkou, která dobrovolníkovi zakrývala i prostor od krku dolů, takže nemohli vidět ani na své ruce. Youtz tak dospěl k přesvědčení, že dermo-optické vnímání je přirozeným jevem způsobeným citlivostí pokožky vůči odlišnému množství tepla odráženého stimulujícími objekty a nemá nic společného s mimosmyslovým vnímáním.

Dermo-optické vnímání přesto zůstávalo až nepříjemně blízko světa magie a triků. Již v 19. století prohlásil francouzský kouzelník Robert Houdin roušku přes oči za nepoužitelnou, protože vystupující nos vždycky ponechává dostatek prostoru ke zřetelnému vidění. Badatelé, kteří použili ještě přísnější postupy než Youtz, dosáhli výsledků, které nepřekračovaly náhodnou míru úspěšnosti. V případech čínských dětí, které údajně viděly ušima, rukama, nohama nebo žaludkem, se podle všeho jednalo o podvod.

(kov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373944
DnesDnes508
VčeraVčera865
Tento týdenTento týden3194
Tento měsícTento měsíc1373

Partnerské weby

apartman banner