V roce 2015 zahájila italská firma Ocean Reef Group, jejíž hlavní příjem spočíval v prodeji a servisu potápěčského zařízení, se zajímavý projekt. Ten ale časem upadl v zapomnění. Protože zdejší odborníci měli zkušenosti s potápěním, navrhli a zrealizovali první podmořskou

farmu na světě, kterou nazvali Nemo´s Garden (Nemova zahrada). Vybudovali ji přibližně šest metrů pod hladinou na pobřeží Ligurského moře v Itálii. Pod vodu specialisté umístili kulovité skleníky, aby se tlak rovnoměrně rozložil, které napumpovali vodou, umístili do nich techniku, počítače, čidla a další vybavení. Získali tak skvělé podmínky pro pěstování rostlin se stálou teplotou +26 °C, s vlhkostí 83 % a vyšším tlakem vzduchu než na pobřeží. Skleníky jsou samozřejmě chráněny před klimatickými vlivy, nedostanou se do nich choroby a škůdci. Kdyby se tak přece jen stalo, skleníky jsou od sebe odděleny a likvidace napadené rostliny není žádný problém. Prozatím se zde pěstovaly jahody, česnek, fazole, saláty a bazalka, ale zkouší se už i žampiony.

Symbióza se živočichy

„Hlavním cílem tohoto projektu je vytvořit alternativní zdroje rostlinné produkce v oblastech, kde přírodní podmínky - nedostatek vody, úrodné půdy a extrémní teplotní výkyvy – ztěžují například pěstování obilí konvenčními zemědělskými postupy. Zkoušíme tedy najít alternativu a ekonomicky životaschopné technologie umožňující efektivní produkci,“ vysvětluje mluvčí projektu Nemovy zahrady Luca Gamberini. Ačkoli zelené skleníky lákají podmořské živočichy, žádný zatím nebyl poškozen. Krabi lezou po jejich vrchní částí, chobotnice a mořští koníci nalézají vespod úkryt. Tyto dvě kombinace světů působí jako sci-fi. Firma Ocean Reef Group své výpěstky zatím neprodává, zhotovuje z nich pesto a jiné pohoštění pro návštěvníky. Každopádně první zkušenosti ukazují, že nové rostliny dorůstají do sklizňové zralosti rychleji než ty suchozemské. Prvotní náklady na „podvodní skleníky“ jsou samozřejmě o něco vyšší než na klasické, časem se však nejen vrátí, ale do budoucna jde o udržitelné pěstování s perspektivou především pro rozvojové země.

Martin Dokoupil

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2376815
DnesDnes542
VčeraVčera1027
Tento týdenTento týden6065
Tento měsícTento měsíc4244

Partnerské weby

apartman banner