+ Habán je v češtině synonymem pro člověka vysoké postavy. Ale byli habáni opravdu tak vysocí? Odpověď na tuto otázku se snaží zjistit antropologové z Masarykovy univerzity výzkumem, který byl letos zahájen u jihomoravských Přibic. Podle vyjádření

vědců habáni, nebo-li novokřtěnci, přišli z Rakouska a Švýcarska a žili zde v šestnáctém a sedmnáctém století. Stopy jejich pohřebiště byly objeveny náhodou před 45 lety, kdy se zde stavělo elektrické vedení. Antropologové hodlají z nalezených kosterních pozůstatků zjistit, jak habáni ve skutečnosti vypadali a jakými trpěli nemocemi. Zatím byla prozkoumána plocha pohřebiště o rozloze 40 metrů čtverečních.

+ Je potvrzeno, že neandrtálci vyhynuli zhruba před 33 tisíci lety. Jejich lebky byly poprvé objeveny roku 1829 v belgické lokalitě Engis a o devatenáct let později také ve Forbesově lomu v Gibraltaru. Za první lokalitu nálezu kosterních pozůstatků je leta mylně považováno údolí Neandertal v Německu, po kterém tedy získali neandrtálci své pojmenování. Americký profesor genetiky George Church je přesvědčen, že neandrtálci mohli být ještě inteligentnější než Homo sapiens a možná se s ním i křížili. Je totiž prokázáno, že měli větší lebku.

(ls)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2376790
DnesDnes517
VčeraVčera1027
Tento týdenTento týden6040
Tento měsícTento měsíc4219

Partnerské weby

apartman banner