...v Lucembursku patří k nejoblíbenějším druhům sportu kopaná? Také v cyklistice měli lucemburští sportovci řadu úspěchů (Tour de France). Přírodní krásy a výhodná poloha jsou základem rozvinuté turistiky. K nejnavštěvovanějším místům patří hrady jako

Clerf, Esch, středověký Vianden a jiné. Horší je to s lucemburským kulturním životem, který je hlavně importován. V divadlech hrají různé zahraniční soubory.

...Kostnice (Konstanz) leží u Bodamského jezera, má asi 70 tisíc obyvatel, kteří pracují především v oblasti elektrotechnického, farmaceutického a textilního průmyslu? Od 1. století zde měli Římané svou vojenskou základnu, kolem roku 590 zde bylo založeno biskupství a od roku 1215 má Kostnice městská práva. U Bodamského jezera stojí dodnes katedrála, kde bylo odsouzeno Viklefovo učení, byl upálen jako kacíř Mistr Jan Hus roku 1415 a o rok později Jeroným Pražský. Popel byl vhozen do Rýna, aby nezůstala žádná památka. Dnes je v Kostnici Husův pomník a Husův dům a na místě hranice od roku 1862 Husův kámen. Z kláštera se zachovala jen křížová cesta (je z něj hotel).

...svobodné hanzovní město Brémy je nejmenší spolkovou zemí Německa? Je druhým největším námořním přístavem SRN a jedním z předních přístavů světa. Město bylo založeno v 8. století a v pozdním středověku byly Brémy jedním ze členů hanzy, spolku měst, který ovládal obchodní styk v Baltském a Severním moři. Brémy zůstaly ušetřeny válečné zkázy a zachovaly si svůj starý ráz dodnes. Na náměstí stojí dóm a radnice, před kterou se tyčí kamenná socha muže ve zbroji, s mečem a štítem. Je to Roland symbolizující svobodu, pravomoc soudu a ochranu města.

(ndro)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453221
DnesDnes537
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden1128
Tento měsícTento měsíc4167

Partnerské weby

apartman banner