Roku 1923 si dal ruský vědec Vladimir Kosma Zworykin, působící ve Spojených státech, patentovat snímací elektronku ikonoskop a přijímací elektronku kineskop. Už tehdy se zdálo, že světlo světa spatří elektronická televize, která by představovala velký technický pokrok. Jenže

obraz nepatřil ke kvalitním, což novému vynálezu nepřineslo zvláštní slávu. Zworykin tedy pracoval na televizi dál a teprve až roku 1934 se mu podařilo jeho ikonoskop podstatně zdokonalit.

O rok později bylo v USA zahájeno nepravidelné televizní vysílání pracující nejprve s rozkladem obrazu na 240 a poté na 343 řádků. Před druhou světovou válkou vyvinul Zworykin zcela novou citlivou elektronku známou pod názvem superikonoskop. Další rozvoj a doslova boom přišel až po druhé světové válce, kdy dosud černobílá televizní obrazovka začala zářit i dalšími barvami. V roce 1962 pak mělo běžně televizi již 90 procent obyvatel USA. Evropa i celý svět tento trend začaly pochopitelně kopírovat, takže většinu planety zakrátko zaplavily televizní obrazovky. Pozici televize pak ještě v průběhu dalších let posílily videorekordéry a DVD. Dnešní televize dokáže v přímých přenosech přenést diváka do centra jakékoli události kdekoli na světě. Televize sehrála svoji důležitou roli též při vzdělávání, zábavě i trávení volného času. Úspěšně a inteligentně baví širokou veřejnost.

(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506401
DnesDnes240
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden240
Tento měsícTento měsíc17747

Partnerské weby

apartman banner