+ Němečtí vědci se před řadou let pustili do projektu, který má za cíl dokázat existenci gravitačních vln. Měly by představovat jakési čeření časoprostoru způsobené pohybem hmoty. Už Albert Einstein ve své obecné teorii relativity předpověděl, že by tyto gravitační vlny

měly existovat. Nikdy však zatím nebyly přímo zjištěny. Vědci po jejich potvrzení pátrají už dobrých sedm desetiletí. Mnozí soudí, že se zřejmě jedná pouze o matematický výtvor, zatímco jiní jsou toho názoru, že jakmile jednou gravitační vlny zaznamenáme, výrazně se tím rozšíří naše vědomosti o vesmíru. Tento pohled by pak mohl prokázat rovněž existenci černých děr a poskytnout mnoho nových údajů, například o supernovách a neutronových hvězdách. Pomohl by také ve vysvětlení, jak vesmír dospěl do své současné podoby i naznačit, jaký bude jeho další osud.

+ Považujete se za ranního skřivana nebo za noční sovu? Lépe se vám pracuje brzy ráno, či se lépe cítíte až večer? Vědci z univerzity v Surrey jsou přesvědčeni, že pro toto chování mají biologické vysvětlení. Zjistili totiž, že jeden z genů zvaný Period 3, který uvnitř našich buněk vytváří 24hodinový cyklus, se vyskytuje ve dvou odlišných variantách - delší a kratší. Delší verze tohoto genu se častěji objevuje u lidí, kteří jsou aktivní už ráno, kratší zase najdeme u tzv. večerních a nočních sov. Výzkumníci pracovali s pěti sty dobrovolníky a zjišťovali, které geny u nich kontrolují biologické hodiny. Dobrovolníci vyplnili dotazník na dost přesné určení toho, zda se jedná o „ranní“ nebo „večerní“ osobu. Odpovídali v něm na dotazy, jako například: Kdy rádi vstáváte, kdy nejraději sportujete, jak obtížně se probouzíte a podobně. Zjistilo se tak, že většina lidí, jež dává přednost časnému ránu, má delší gen. A naopak lidé, kteří se nejlépe cítí pozdě večer, mají gen kratší. Může se ovšem také jednat o věc evoluce. Podle výzkumníků by bylo optimální, kdyby lidé byli čilí v různých částech dne. Konečně v době, kdy lidé ještě žili v jeskyních, také někdo musel hlídat tábor v nejrůznějších časových intervalech. Vědci však zároveň tvrdí, že i dané geny je možné časem překonat.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504529
DnesDnes161
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2781
Tento měsícTento měsíc15875

Partnerské weby

apartman banner