Macešky svým dlouhým květenstvím patří k nejvděčnějším květinám zahrad i parků. Dovedou vytvořit pestrobarevný koberec či živou obrubu záhonů, kontrastní doplněk k výsadbě tulipánů nebo zpestřit okna našich bytů. Maceška zahradní (Viola wittrockiana) zaujímá

jedno z nejdůležitějších míst mezi dvouletými květinami. Používají se na velkých plochách v sadových úpravách, v zahrádkách a také na osázení hrobů. Semena vyséváme v červnu a červenci do pařeniště nebo na výsevné záhony. Při řídkém výsevu se nemusí přepichovat, i když přepichované sazenice dříve a bohatěji kvetou. Na stanoviště se vysazují v srpnu a v září. Rostou v každé půdě, ale čím je půda výživnější, tím jsou květy větší. Kvetou ještě na podzim a potom od jara příští rok. Bylo vyšlechtěno velké množství odrůd, které se mezi sebou liší barvou i velikostí květu, dobou kvetení a výškou rostlin.

Se šlechtěním macešek začali Angličané už před pěti sty lety. Používali původní druhy, které rostly v Evropě, na Sibiři a v severní Africe. Velkokvěté odrůdy byly vyšlechtěny v novější době ve Švýcarsku. Krása macešek okouzlila slavného německého básníka J. W. Goetha natolik, že je každé jaro vyséval na zahradě svého domu u Výmaru.

Ve starověku byla maceška jakousi mystickou rostlinou, dostala se i do bájesloví a pověstí. Proč se jí říká maceška, vypravuje pěkná šumavská pověst. Zlá macecha přišla se svými dvěma vlastními dcerami z bálu domů. Dvě nevlastní dcery zatím pilně předly. Doma macecha vyhnala nevlastní dcery na jednu židli, sama se rozložila na dvě. Každá z jejich unavených dcer si sedla na jednu. Vtom byla celá rodinka proměněna v květ - v macešku. Podívejte se na ni. Největší korunní lístek sedí na dvou kališních, dva vedlejší každý na jednom kališním a dva nejhořejší korunní lístky na jednom lístku kališním.

(dra)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672960
DnesDnes660
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1610
Tento měsícTento měsíc17852

Partnerské weby

apartman banner