Levorukost je přirozený vrozený jev. Někteří rodiče se s tím neradi smiřují a nutí svého potomka, aby vzal tužku do pravé ruky a snažil se používat jedině ji. Dříve se říkalo, že leváci jsou méně schopní než praváci, což je hloupost. Existovala řada umělců, kterým

při práci vyhovovala levá ruka. Za připomenutí stojí geniální malíř a sochař italské renesance Michelangelo Buonarotti, slavný herec a mim Charlie Chaplin, ruský fyziolog I. P. Pavlov a další.

Bylo prokázáno, že část dětí se narodí s vlohou výrazně ovládat obě ruce, avšak později jsou pravostranně orientovaní. Dominantní končetina bezprostředně souvisí s celkovým vývojem člověka, ovlivňuje mozek a nervovou soustavu. Nešetrné nucení k používání pravé ruky, když levá je obratnější, je zásah do přirozeného vývoje a může mít vliv na psychiku. Dítě má problém s výslovností nebo dokonce začne koktat, v noci je neklidné, během dne podrážděné, nimrá se v jídle a podobně. Jakmile přestane nucení k používání jen pravé ruky, potíže se pomalu zlepšují. Maření aktivity dominantní levé ruky, kterou chce levák využívat, je i tlumení přirozených projevů jeho osobnosti. Jedná se o mírný násilný čin, kterému psychika vzdoruje. Odborníci tvrdí, že nucená převýchova leváka na praváka může člověka poznamenat na celý život. Nechat věcem volný průběh zachraňuje normální vývoj, zdravé myšlení i charakterové vlastnosti.

(vít)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2586085
DnesDnes58
VčeraVčera794
Tento týdenTento týden4978
Tento měsícTento měsíc16449

Partnerské weby

apartman banner