+ Umělá inteligence Google DeepMind dokáže diagnostikovat více než 50 různých typů onemocnění zraku. Stačí jí k tomu jen několik sekund. Diagnóza je tak přesná, že může konkurovat očním lékařům. A v čem je

podstata této metody? Zkoumá snímky z vyšetření optickou koherentní tomografií - neinvazivní zobrazovací a diagnostickou metodou, která může přinést významné zlepšení kvality péče o pacienty. Zda-li však tato metoda bude běžně používána v klinické praxi, je otázkou.

+ Toulavé kočky v Pekingu mají plně automatizovaný útulek. Je prý prvním na světě, kde se o kočky postará umělá inteligence. V čem spočívá? Před útulkem je umístěna kamera, která zajistí, že žádné jiné zvíře, kromě kočky, se dovnitř nedostane. Uvnitř útulku zase další kamery rozeznají, zda je kočka zdravá nebo trpí nějakou vyrážkou či je zraněná. Pokud ano, informuje příslušného pracovníka, který kočku přijde vyzvednout k ošetření. Samozřejmě je zde pro toulavé miciny zajištěné i automatické dávkování potravy a pití. Celý prostor je vytápěn na pětadvacet stupňů, protože kočky mají rády teplo.

+ V hrobech na nalezišti Hasanlu v severozápadním Íránu byly objeveny ostatky obyvatel města, kteří zde žili zhruba před třemi tisíci lety. Archeology překvapilo, že zhruba dvacet procent hrobů obsahovalo společné předměty pro muže i ženy. Znamená to, že starověcí Peršané uznávali tři pohlaví? Nebo nebyl počet pohlaví určen? Na místě vědci dokonce objevili zlatou mísu s vyobrazením muže, který vykonává ženské práce. To bylo ve starověku těžko představitelné.

(elk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698787
DnesDnes115
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2305
Tento měsícTento měsíc13621

Partnerské weby

apartman banner