+ S poměrně překvapivou teorií přišli badatelé, podle nichž měli někdejší neandertálce vyhubit naši předkové - tzv. homo sapiens, kteří navíc jejich maso nezřídka jedli. Člověk neandertálský, který žil v tlupách a živil se lovem, se na Zemi objevil před 300 000 lety. Avšak před 30 000 lety zcela vymizel. Otázkou dlouho

zůstávalo proč? Podle nových zjištění badatelů se však rýsuje důvod, že se sám stal lovným druhem. Vědci se domnívají, že moderní lidé i neandertálci žili po určitý čas ve stejnou dobu a ve stejné oblasti Evropy, přičemž mezi nimi panovala značná rivalita, takže se k sobě navzájem chovali velmi nepřátelsky. Názor vědců se opírá o čelisti neandertálce, které byly nalezeny na jihozápadě Francie. Na čelistech objevili stopy po předmětu, který homo sapiens používal k porcování vysoké zvěře. Mělo by se proto jednat o určitý důkaz, že neandertálce zabili a snědli naši předchůdci. Pradávná genocida však podle antropologů není jedinou teorií, proč neandertálci zmizeli. Mnozí totiž zastávají názor, že na pravou příčinu zřejmě už nikdy nepřijdeme, protože se mohlo jednat o nějaký náhodný proces. Tím mohl být určitý druh epidemie či třeba vyhynutí některého druhu zvířete, který tehdy neandertálci lovili.

+ Lékaři v mnoha evropských zemích začali využívat mobilní telefony i k tomu, aby svým pacientům připomínali, že si mají po určité době vzít předepsané léky. Týká se to zejména dětí, které na svoji pravidelnou dávku velmi často zapomínají. Lékaři jim jednou denně pošlou textovou zprávu, v ní se jejich virtuální kamarád se stejnou nemocí ptá, zda už si vzali svůj lék nebo ne. Takový projekt proběhl před časem a týkal se astmatiků, kteří musí každodenně používat inhalátor. Během průzkumu se ukázalo, že zatímco bez připomínek na mobilních telefonech děti na svůj lék zapomínaly dvakrát až třikrát týdně, díky zprávám SMS se tak nestalo ani jednou. Podobné služby už nabízí přes internet řada zdravotních společností. Většinou se ale zaměřují na ženy, kterým připomínají, aby si vzaly antikoncepční pilulky.

(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2477253
DnesDnes444
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3594
Tento měsícTento měsíc8883

Partnerské weby

apartman banner