Někdo je věčný optimista, další trpí častými úzkostmi. Čím je to vlastně dané? Může za to prostředí nebo výchova? Vědci na celém světě shromažďují stále více důkazů o tom, že rozhodující roli v tomto směru hraje činnost mozku. V této souvislosti zjistili, že zdraví lidé, kteří pociťují špatnou náladu, mají zvýšenou

aktivitu v jedné části mozku. Tato oblast leží 2,5 až 5 cm za pravým okem. Další odborné studie ji spojují s emocemi. Podle některých psychologů není zatím jasné, zda zvýšení mozkové činnosti způsobuje špatný stav mysli nebo jestli je to naopak. Tedy, že by špatná nálada vedla ke zvýšení aktivity v dané části mozku. Zatím se ukázala pouze tato souvislost, nikoli co je příčinou a důsledkem. Z odborných studií vyplývá, že dotyčná oblast mozku u zvířat řídí srdeční rytmus, dech, kyselost žaludku, pocení a podobné funkce, které jsou v těsném vztahu k náladě.

Vědci zatím vyšetřovali pozitronovou emisní tomografií téměř stovku dobrovolníků. Tato metoda totiž umožňuje získat podrobné informace o průtoku krve v mozku, metabolismu v jeho různých částech a podobně. Dobrovolníci také vyplňovali běžné dotazníky, které mají co nejobjektivněji vyhodnotit momentální i dlouhodobější náladu. Ukázalo se, že ti, kteří projevovali vysokou míru negativních emocí, jako například podrážděnost, úzkost nebo hněv, měli také zvýšený průtok krve danou oblastí mozkové kůry. Odborníci sice již delší dobu předpokládali, že různé emocionální stavy mohou pramenit z rozdílu ve fungování mozku u jednotlivých lidí, ale teprve v poslední době o tom získali přímý důkaz. Rozsáhlá evropská studie též potvrdila, že depresivní poruchy jsou mezi Evropany v produktivním věku velice rozšířené, zejména v městských centrech. Nejvíce jim podléhají Britové a Irové, naopak nejméně Španělé na venkově. V Británii si na depresi stěžovalo více než sedmnáct procent lidí, zatímco ve Španělsku jen necelá tři procenta.

(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672946
DnesDnes646
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1596
Tento měsícTento měsíc17838

Partnerské weby

apartman banner