+ Unikátní objev se podařil archeologům při průzkumu jeskynního systému Balamkú v Mexiku. Místo se nalézá pod městem Chichén Itzá, které je spojováno s mayskou civilizací. Nalezli zde stovky neporušených keramických nádob, ve kterých se pálilo kadidlo, hrnce a talíře. V jeskynní místnosti také

objevili nefritové kameny a úlomky kostí. Podle vyjádření odborníků se jedná o nález největšího pokladu za posledních 60 let. Předměty, které archeologové objevili, jsou obrovským zdrojem informací o vzniku a pádu města a o jeho zakladatelích.

+ V roce 2022 by mělo být v jihokorejském Soulu otevřeno muzeum robotů. Staví ho ale také budoucí exponáty – roboti, kteří jsou zapojeni do navrhování, výrobních procesů i vlastní výstavby. Mají za úkol například připravovat a sestavovat kovové desky, ze kterých se bude skládat muzejní budova nebo uskutečňovat 3D tisk betonových prvků pro nejbližší okolí. Rozhodnutí nasadit do stavby roboty bylo motivováno i finančními důvody.

+ Nejen u nás, ale v celém světě, se řeší problém, jak zkvalitnit velkochov drůbeže, aby například kuřata neprožila svůj krátký život v nevyhovujících podmínkách. Jedna čínská internetová pojišťovací společnost vyvinula speciální náramek s GPS, který slouží ke sledování kuřat. Zaznamenává například, kolik fyzické aktivity zvířata vykonala, co zkonzumovala a v jakém prostředí se nacházela. Systém šel dokonce tak daleko, že si lidé mohou vyhlédnout „své“ kuře a jeho život sledovat denně přes mobilní aplikaci. V současnosti nosí na pařátech náramky již 100 tisíc kuřat. Do roku 2020 GPS bude využívat asi 2 500 farem v celé Číně.

(st)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733661
DnesDnes116
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1811
Tento měsícTento měsíc2269

Partnerské weby

apartman banner