Na slavném šumavském Boubíně prý kdysi žil zvláštní poustevník. Zbožný stařec dovedl hovořit s ptáky a zvířaty, proměňoval vodu ve studánkách v léčivou, uzdravoval. S pomocí magického kříže ovládal duchy a démo ny v hoře, a to i v sousedním Bobíku.

Podobných pověstí se na Šumavě vyskytuje hned několik, ale tato je zajímavá místem děje. Hory Boubín a Bobík jsou pomyslným centrem zdejší keltské říše. Bójové právě sem umisťovali vchod do zásvětí a k oběma vrcholkům vzhlíželi s posvátnou úctou. Už tehdy se věřilo, že v nitru kopců sídlí podzemní duchové a neviditelná božstva, sem měly odcházet i duše zemřelých.

V roce 1894 se po stopách dávných mýtů vydal i mladý badatel Adolf Paulik. Byl lesním zaměstnancem. V oblasti kolem Kubovy Hutě pátral po čemsi zajímavém asi šest let. Byl trochu tajnůstkář, ani přátelům nic neprozradil. Postupně prý stárnul, šedivěl a vyhýbal se lidem. Jednoho dne nadobro zmizel. O pět měsíců později vyplavala jeho mrtvola z lesní nádrže na bavorské straně. (Malé zásobárny vody se používaly v době plavení dřevěných polen do nižších poloh.) Že by ze svého bydliště ušel padesát kilometrů? Zabily horala zlé síly? Mohly ho snad odvléct na opačnou stranu Šumavy? Nikdo nevěděl.

Pod Boubínem stávali také zvláštní dřevění muži, trochu připomínali sochy z Velikonočního ostrova. Podle pověsti se jednalo o zakleté vojáky z třicetileté války. Později postavy ztrouchnivěly a byly nahrazeny řadou kamenných sloupů. Ve skutečnosti se mělo jednat o střelecká stanoviště při velkých panských honech.
Boubín s Bobíkem údajně skrývají několik pokladů, mnoho lidí po nich pátralo. V roce 1990 jsme se na některá místa podívali i s proutkařem. Druhý den jsme ale zjistili, že jsme někým sledováni, dokonce si nás skupinka mužů natáčela na videokameru. Podivní „turisté“ nás sledovali až před Kubovu Huť. Podle místních se mohlo jednat o skupinu pátračů, zajímaly je jiné poklady, válečné. I ty prý tady ale jsou. Víc nám prozradit nechtěli. Jak je vidět, region je to skutečně zajímavý.
(jiř)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427308
DnesDnes416
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2506
Tento měsícTento měsíc22787

Partnerské weby

apartman banner