Ruku v ruce s vírou a zaříkáváním jde ovšem i víra ve všechno nadpřirozené. Beskydské hory a hluboké lesy si do dnešních dnů zachovaly celou řada příběhů. Lidé se i dnes raději velkým obloukem vyhýbají místům, kde došlo k něče mu tajemnému a děsivém. Beskydským krajem jsem putoval několik dnů, navštěvoval ona místa a zaznamenával příběhy a události.

Škrtíci duch zardousil osm lidí
Například v topolové aleji u Zubří řádil přízrak škrtiče. Stejný napadal lidi a dokonce jich osm zardousil v Čeladenském údolí. Jistý sedlák z Horní Bečvy se tudy v noci vracel z Frýdecka, kam vozil šindele a čeladenským údolím se vracel právě o půlnoci. A jak tak jde vedle koní, vidí u cesty ležet něco bílého. Koně se však vzepjali, u huby pěnu, třásli se, frkali a nechtěli jít dál. Sedlák věděl, že kočka, pes i kůň vidí přízraky, proto uposlechl zvířecího varování. Najednou uviděl, jak se k němu sune bílá postava a natahuje po něm své strašlivé pařáty. Naštěstí měl u sebe posvěcenou věc, svatební šátek na krku. Utrhl proužek a přivázal jej na konec biče. Postavil se k hlavám zděšených koní a švihal bičem před sebe a pomalu postupoval s povozem krok za krokem k domovu. Přízrak před bičem ustupoval, až nakonec zmizel.

Nebezpečné slibky číhají v korunách stromů
Nejhlubší lesy jsou ovšem domovem takzvaných slibek. smutných a nebezpečných žen. Jde o duše dívek, které zrušily svůj slib a staly se po smrti slibkou. Sedávají v korunách stromů a naříkají a zpívají smutným hlasem. Ten hlas jako kdyby vycházel z hloubky země.
Stalo se, že dvacet čtyři dřevorubců pracovalo několik dnů v horách. Večer kolem nich obcházela slibka a teskně naříkala. Jeden mládenec se jí začal posmívat. V tu chvíli dostali všichni strach, že si pro něj v noci slibka přijde. Statní dřevorubci se jen tak něčeho nebáli, ale se slibkou nechtěli nic mít společného. Moc dobře věděli, co by jim mohla udělat. Proto uhasili oheň a všichni se skryli pod houně, takže nebylo poznat, který z nich je ten mladík. Slibka jej hledala, ale marně, nemohla jej poznat, proto si přivolala z korun stromů ještě jednu, ale ani ona nepořídila. Nakonec s nepořízenou obě zmizely mezi stromy, kde na ně čekaly ostatní přízraky divokých žen.
Stalo se totiž, že jednoho mladíka, který se jim posmíval, vytáhly slibky v noci z domu. Jeho mrtvolu pak našli za Bumbálkou nedaleko Salajce. Byl polonahý, potrhaný, obě nohy až po kolena utrhané.

Pozor na útok lesního bluda
Kromě slibek se vyskytuje v Beskydech ještě další podivná věc, která se vám může přihodit. Je to takzvaný blud.
Jistá Rozína Michalčáková se vracela z města z Kralovic. Šla cestou, kterou moc dobře znala a kterou procházela po mnoho let. Už byla téměř doma, když ji blud dostihl a chytil. Ona pak chodila několik hodin okolo vlastní paseky kolem dokola, ale nemohla najít cestu. Nic nepoznávala, všechno tu bylo najednou úplně cizí. Nakonec vše pominulo a ona stála kousek od chalupy.
Něco podobného se v Beskydech stalo již celé řadě lidí. Hajný Ondryáš znal svůj revír velice dobře. Ale když jej chytil blud, chodil pět hodin po lese a nemohl najít cestu ven. Vše kolem něj vypadalo úplně jinak. Když se probral, byl kousek od cesty, kterou však před tím nemohl najít. Koho postihne blud, ten nemůže najít cestu z lesa a bloudí mnoho hodin.

Tajemné ohně honí lidi
Kromě bludu se lidé na horách mohou setkat s ohněm. Nejde jen tak o obyčejný oheň. Tento je buď pohyblivý, cestující světlonoch, anebo světélko věrné jednomu místu.
Jistý Vaněk se vracel jednou s kamarádem pěšky z Místku domů. Šli po cestě přes pole. Noc byla jasná a nedaleko Macečkova vrchu spatřili světélko, které se k nim velkou rychlostí blížilo. Doslova k nim tekla ohnivá stružka. Oba muži se dali na útěk, ale ohnivá čára je pronásledovala. Oba doběhli na křižovatku, kde stojí křížek a tam se zastavili. Ohnivec se ke křížku neodvážil, a tak zmizel.
Něco podobného zažila i Dorota Ručková, když šla večer z Jezerného přes Kyčeru domů. Kolem ní se nahrnul celý zástup světélek. Nakonec se slila všechna do jednoho světelného pásu, který ženu obkroužil. Dala se na útěk a ohnivý pás tekl za ní až ke stavení v Dolině. Když za sebou zabouchla dveře, rozlil se oheň okolo chalupy, vysoko vzplál a zmizel.

Přízrak chlapečka děsí ženy
Jiným nočním děsem je přízrak malého dítěte, který se zjevuje na mostě u Zavadilky nedaleko Rožnova. Jedna žena se vracela z práce domů a viděla malého chlapečka, tak asi čtyřletého, stát na zábradlí mostu. Bílá košilka zářila zdaleka do noci. Když na něj křikla a rozběhla se k němu, spadlo dítě do vody a z pod mostu se jen ozval ošklivý smích.
Totéž se stalo i Anežce Kubáňkové. I ona viděla malého klučíka stát v bílé košilce na zábradlí mostu. Spěchala, aby jej zachránila před pádem. Na mostě se však nemohla ani pohnout. Nohy měla jako svázané. A místo dítěte seskočil se zábradlí černý pes a kroužil kolem ženy. Nakonec zmizel, ale celou cestou domů pak žena slyšela, jak za ní někdo cupitá.

Záhubenčata hledají svou matku
Rovněž zde můžete narazit na nebezpečná zahubenčata. Jsou to duše nekřtěných anebo utracených dětí. Potulují se krajem, dvě a dvě proti sobě a pláčou a hledají svou matku. Zle se pak stane té ženě, kterou někdo označí za jejich mámu. Vrhnou se na ni a doslova ji potrhají a vysají jí všechnu energii.

Mora vysávala novorozeně
Rád bych ještě doplnil několik přízraků do tajemna Beskyd. Jde o moru. Ta se v noci přikrade ke spícímu člověka, usedne mu na hruď a saje mu energii. Spáč cítí chlad, který stoupá od nohou vzhůru až k srdci. Chladem a nedostatkem dechu se probudí. Mora mu sedí na prsou. V Dílech, což je malá vesnička, se stalo jisté Firážkové, že v noci mora napadala její novorozeně. Matka si ráno všimla na tělíčku dítěte právě nad srdcem červené skvrnky. Každé ráno však byla skvrna větší a tmavší, jako by vzdutá od sání. Dítě totiž sála mora. Nakonec se podařilo nebezpečný přízrak z domu zapudit a dítě zachránit.
Toto je jen krátký seznam podivných a nebezpečných bytostí, které se vyskytují v těchto tajemných horách. Beskydy jsou nádherné, ale jak vidíte, i dost nebezpečné.
Milan Doležal
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476963
DnesDnes154
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3304
Tento měsícTento měsíc8593

Partnerské weby

apartman banner