Pozorujeme-li přírodu, uvidíme všude rytmické střídání dne a noci, léta a zimy, vzniku a zániku, života a smrti. Všichni jsme součástí přírody a cyklické dění nalézáme i ve svém těle. Významnou úlohu sehrává světlo, které seřizuje naše vnitřní hodiny. Dříve lidé chodili

spát podle toho, jak nastala tma, a vstávali s rozbřeskem. Až vlivem umělého osvětlení, kterému jsme vystaveni během večera a noci, dochází k některým nepříznivým změnám v našem těle.

Tělo pracuje svým tempem

Každý den má předem daný jízdní řád, každý orgán v našem těle má svoje vnitřní hodiny a pracuje svým vlastním tempem. Zjednodušeně si lze tělo představit jako velký hodinový stroj plný ozubených koleček. Když jedno kolečko zapadá do druhého a v těle vše přirozeně funguje tak, jak má, přes den nám nechybí energie, v noci dobře spíme a nemusíme řešit ani problém s hmotností. Náramkové či nástěnné hodiny se staly naší součástí a mnoho lidí jim dává při plánování přednost před svými vnitřními hodinami.

Co jsou biorytmy?

Pro většinu z nás je samozřejmostí, že náš život probíhá v určité rovnováze: ráno se probouzíme odpočatí, večer nás zmáhá únava a pociťujeme potřebu spánku. Mezitím nakrátko ochabujeme a poté se nám opět lépe pracuje. Tento pravidelný nárůst a pokles výkonnosti člověka se nazývá biorytmus. Co jsou vlastně biorytmy? Jsou to již zmíněné vnitřní hodiny, které v těle tikají bez ohledu na letní či zimní čas, na naše okamžité potřeby a nálady a významně ovlivňují lidské tělo a duši. Protože je nemůžeme seřídit podle našich potřeb, stačí na to jít obráceně - snažit se jim podřídit a maximálně je využít. Pokud se člověk podřídí svým biorytmům, bude mu to lépe myslet, bude výkonnější a zdravější.

Příčiny zdravotních potíží

Kdo na své biorytmy nehledí, může mít zdravotní problémy - porušení rytmů v našem těle může být příčinou nejen nespavosti, náladovosti, zvýšené únavy, ale může souviset i s tvorbou či uvolňováním důležitých hormonů, s neurologickými a psychickými problémy, dokonce může vést až k depresím. Čím starší člověk je, tím více je jeho biorytmus náchylnější k poruchám. Snadněji, a proto také častěji dochází k odchylkám, které bývají jedním z důvodů, proč třeba senioři  trpí mnohem více poruchami spánku než mladí lidé. Příčinou zdravotních potíží může být také to, když se snažíme své tělo obelhat užíváním stimulujících prostředků v čase, kdy bychom měli spát.

(žuk)

DODATEK

Když senám podaří sladit se s přirozeným rytmem svého těla, tedy s biorytmy, procesy, které během celého dne v našem těle probíhají, máme vyhráno.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476981
DnesDnes172
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3322
Tento měsícTento měsíc8611

Partnerské weby

apartman banner