Do redakce chodí spousta otázek, jak naložit s jarní únavou. Je vůbec lék na to, když se vám nic nechce a nemáte na nic sílu? Čtenářka Jana z Ostravy se ptá: „Co s únavou, která se na jaře pravidelně dostavuje?“

Nejdříve je nutné si položit otázku, proč právě zimní období je tolik „plodné“ na

epidemie chřipek a různých druhů nachlazení. Tělo je prostě „nastavené“ přijímat okolní negace včetně mikrobů. Může za to nedostatek slunce, v menší míře přijímáme ovoce a zeleninu a máme proto i častěji deprese. Právě depresivní období je to nejlepší pro to přijímat nejen nemoci, ale i nepříjemné situace. Zde platí, že to, co vysíláme do prostoru, se nám i bohatě vrátí. Často několikanásobně. Aby bylo tělo odolné nebo alespoň odolnější, je nutné ho posilovat hlavně pozitivním myšlením a dělat si radost pokaždé, kdy to jde. Zvládat stres není úplně jednoduché, ale rozhodně ne nemožné.

Že je právě duševní pohoda rozhodující v léčbě jakékoli nemoci, je poslední dobou stále jasnější. Sice jsme se naučili věřit reklamám a stále nás ovlivňují obrázky zázračných preparátů, které nás zbaví všeho, samozřejmě za nemalý peníz, ale chápání podstaty nemocí se dostává do povědomí pacientů čím dál častěji.

Jak říká MUDr. Jan Hnízdil: „Pokud si jen vezmete prášek a informaci nepochopíte, pouze vypnete varovný signál.“ Chce tím samozřejmě říci to, že tato kontrolka se později stejně opět rozsvítí a co víc, upozorní nás ještě intenzivněji.

Alternativní medicína není nic jiného, než návrat k přírodě, ke které prostě patříme a tyto zákony jednoduše nelze popřít. Komunikace s pacienty je stejně důležitá, jako hledání příčiny problémů. Vyléčení následků je sice často jednoduché, ale je také nutné pochopit právě příčiny všech onemocnění.

„Komukoli z nás se cokoli děje, přichází to proto, abychom pochopili, kde děláme chyby. Je na nás, jak s tou informací naložíme. Buď ji odmítneme a odsuneme někam do pozadí, protože se tím prostě zabývat nechceme, nebo začneme daný problém řešit a odstraníme potíže nadobro. V prvním případě je jasné, že problém neodchází, ale zůstává. A co víc, dřív nebo později se stejně ozve, a mnohem důrazněji,“ říká léčitelka Naďa Bártová.

Je sice těžké odolat okolním tlakům, kdy nás neustále míjejí nemocní lidé, ale rozhodně jde proti tomu bojovat. Jak už bylo řečeno, je potřeba tělo nejdříve posílit psychicky. Pokud nás ovládá radost a pozitivní nálada, špatně naladění lidé se nám budou vyhýbat. Možností, jak toho dosáhnout, je několik.

UMĚLÉ SLUNÍČKO

Říká se, že když nejde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře. Pokud svítí slunce přes den jen pár hodin a nestihneme si ho ani pořádně užít, protože v té době jsme zrovna v práci, stojí za pokus si ho alespoň nahradit. Obklopujte se světlými barvami hlavně v tomto období. Nejlépe žlutou nebo světlým odstínem oranžové. Závěsy, přehozy, povlečení, ubrusy, to všechno by mělo být právě v této barvě. Pastelové barvy jsou navíc módní, takže můžete spojit dobré s užitečným.

DOBRÁ NÁLADA

Stres je dnes všudypřítomný a není prakticky možné se mu vyhnout. Je ale možné se naučit s ním velmi účinně bojovat. Tento boj je po nějaké době velmi snadné přenést do úrovně, kdy si jen pomyslíme, že budeme v pohodě a tato myšlenka okamžitě dorazí. Jediné, co je potřeba, uložit si ji do hlavy tak, aby pak byla schopna přebít všechny ostatní myšlenky.

Rituální koupel

Nakoupíme nebo natrháme růže. Mělo by jich být tolik, aby okvětní lístky zaplnily alespoň menší mističku. Lístečky do misky pokládáme lehce, aby se nepomačkaly. Tuto větší hrst rozdělíme na dva díly. Jeden díl dáme do hrníčku a přelijeme horkou vodou. Necháme asi dvacet minut louhovat. Do vany natočíme vodu ke koupeli a do ní nalijeme výluh z růží. Zbytek okvětních lístků nasypeme do vody. Kolem vany rozložíme pár svíček nejlépe v barvě, ve které jsou okvětní lístky. Tento rituál praktikujeme nejlépe před spaním. Ve vaně, se zapálenými svíčkami, se uvolníme a myslíme na to, co chceme, aby nás v následujících dnech potkalo. Koupel by měla trvat alespoň 15 až 20 minut. Nerozsvěcujte v koupelně světlo. Využijte jen světlo ze zapálených svíček. Hned po koupeli je dobré se uložit ke spánku. Pár takových rituálních koupelí udělá hotové zázraky.

Pohodové prostředí

Místa, kde trávíte nejvíce času, jako je domov nebo práce, zkuste také „pročistit“. Na takovou očistu se nejlépe hodí křišťál. Zcela postačí kámen malý. Po zakoupení je nutné ho důkladně očistit a připravit. Ponořte ho na chvíli do slané lázně (asi na 20 min), poté vystavte slunečnímu svitu (postačí půl hodiny) a takto připravený kámen dejte do rohu, který je nejblíže k východu. Kámen je pak nutné hlídat, zda nemění strukturu (může praskat) nebo barvu. Křišťál má tendenci do sebe nasakovat negativní energie a poměrně často se stává, že praskne nebo ztmavne. Takto poškozený kámen je potřeba ihned odstranit a nahradit ho novým. Poškozený kámen nikdy nevyhazujte do koše. Měl by být zakopán do země.

Všechno toto nás neuzdraví, jen nás naučí vnímat ve větší pohodě vše kolem a odtud je již jen krůček k pochopení toho, proč nás něco trápí a jak to odstranit.

Naďa Kučerová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476769
DnesDnes709
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden3110
Tento měsícTento měsíc8399

Partnerské weby

apartman banner