0710smrt2Smrt. Fascinující bod, ke kterému všichni směřujeme a dříve či později jistě dojdeme. Vědci tvrdí, že s ní vše končí. Je to ale pravda? Nejnovější výzkumy ukázaly, že smrt není jednoduchý vypínač, neboť poloha „Vypnuto“ znamená spíše „Stmívač“. Mnozí lidé totiž

hranici smrti překročili a přitom se vrátili zpět do života, takže se evidentně pohybovali v jakési přechodové zóně, kdy ani smrt ještě není nezvratná. Podle amerického lékaře Sama Parnii, autora knihy Zbavit se smrti, není smrt okamžik, ale proces, protože i po zástavě srdce ještě lidské tělo a jeho orgány nějaký čas běžně fungují, neumírají okamžitě. Smrt tedy není nezvratná. I proto Parni propaguje, že při zástavě srdce třeba u nehody na silnicích, se má resuscitace a masáž srdce dělat nepřetržitě i po té, co se na rtech pacienta objeví modré skvrny. I za těchto okolností se mnoho lidí podaří navrátit zpět mezi živé a často i bez zdravotních problémů, ačkoli byl třeba jejich mozek několik hodin bez přísunu kyslíku. Prakticky všichni si pak vzpomněli, že se vznášeli nad svým nehybným tělem a cítili blízkost smrti.

Fascinující příběhy

Třeba Ashlee Barnett z Texasu se stala obětí dopravní nehody a zažila stav, kde měla pocit, že se na místě nehody pohybuje mezi dvěma světy - mezi zmatkem a bolestí, kdy ji záchranáři pomocí hydraulických nůžek vystříhávali z vraku auta, a na druhé straně bylo bílé světlo, klid, žádná bolest ani strach. Chirurga Antony Cicoria z New Yorku zase zasáhl blesk právě v okamžiku, kdy měl u hlavy telefon a mluvil se svou matkou. Poté, co se ho jakoby zázrakem podařilo po několika hodinové resuscitaci oživit, vyprávěl, že měl v té chvíli pocit, jako by ho opouštělo vlastní tělo a on procházel volně přes zdi k modrobílému světlu. Studentka Tricia Barker zase po nehodě cítila, jak se její duše odděluje od těla ležícího na lůžku v nemocnici a vznáší se u stropu. S klidem sledovala rovnou čáru na monitoru u svého těla a pak se vznášela nad chodbami nemocnice, až narazila na svého zdrceného otce, který si u automatu v hale kupoval čokoládovou tyčinku. Poté, co se zázračně vrátila do života, se otci se svým zážitkem přiznala a on se jí přiznal, že když je ve stresu, chodí tajně mlsat. To pro ni bylo důkazem, že její „posmrtný“ zážitek byl opravdový.

Zimním spánkem k přežití

Podle vědce Marka Riotha ze Seattlu lze pomocí chemických látek a roztoků, například jodidu, zpomalujících činnost srdce a tím i metabolismu, jakoby „pozastavit“ smrt stavem na úrovni blízké hibernaci. Pokud se jeho pokusy podaří úspěšně dokončit, znamenalo by to třeba šanci pro lidi stižené náhlým infarktem, aby se stali jeho slovy „tak trochu nesmrtelní“, dokud jejich organismus za pomoci léků nepřekonaná kritický stav na pomezí života a smrti. Stejnou cestou jde tým traumatologů z Pittsburgu a Baltimoru, kteří zkouší zraněným obětem nehod nebo trestných činů snižovat tělesnou teplotu, řídí se přitom Matkou přírodou - konkrétně tzv. zimním spánkem medvědů. Tím, že uvedou člověka do stavu klinické smrti, mu paradoxně zachrání život. Mark Rioth tvrdí, že v biologii platí úměra, že čím méně se něco pohybuje, tím déle to obvykle žije (stačí si vzpomenout na dlouhověkost želv). Semena mohou třeba teoreticky přežít v optimálním stavu i desítky tisíc let. Vědec tedy začíná v současné době v Austrálii sérii klinických pokusů, kterými chce uměle zpomalit lidský metabolismus tak, že organismus sám omezí výskyt nežádoucích komplikací (častých třeba u léčby srdce).

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476947
DnesDnes138
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3288
Tento měsícTento měsíc8577

Partnerské weby

apartman banner