Nejčastěji se jí syrová v podobě chutného a osvěžujícího salátu. Okurka je nepostradatelnou surovinou v kuchyni, ale také v péči o krásu, neboť má na tělo skvělé účinky.
Okurková dieta. Sto gramů okurky má jen 64 kJ. Kdo se chce zbavit nadváhy, v jeho jídelníčku by okurka neměla chybět. Dietology je to nejčastěji doporučovaná zelenina. K očistě organismu, při nadváze, pokud nemáte žádné zdravotní problémy, můžete zkusit okurkovou dietu. Po dobu tří dnů se na jídelníčku objevují pouze okurky. Nelze ji však doporučit na delší dobu, neboť v okurkovém jídelníčku chybí důležité živiny, vitaminy, minerální látky a tělo by mohlo jednostranným stravováním strádat. Okurka pomáhá organismu efektivně se zbavovat toxinů nahromaděných v těle.
Na oteklé oči. Máte za sebou náročný den, probdělou noc, kruhy pod očima? Zkuste na ně přiložit plátky vychlazené okurky na několik minut a za chvíli nebude po únavě ani stopy.
Léčí spáleniny. Pokud to přeženete s pobytem na sluníčku, okurka uleví spálené kůži. Léčivé přípravky sice nenahradí, ale když si připravíte hustou kaši z postrouhané okurky a smícháte ji s vychlazenou smetanou, zabráníte vzniku nepříjemných a bolestivých puchýřků. Nenajdete v lednici smetanu? Nevadí! Stačí okurku nakrájet na plátky a přiložit na bolestivá místa.
Na krásu. Už naši předci používali macerát ze zelené kůry této zdravé potraviny na uhry, pigmentové skvrny či pihy. Odedávna byla považována za účinný přípravek na udržení mladistvé pokožky. Okurka má podobné účinky jako aloe vera, s pletí dělá hotové zázraky. Pomáhá ji regenerovat, hydratovat, vyživovat, vyhlazuje drobné vrásky kolem očí, stahuje póry, činí je méně viditelné. Okurka je výborným čistícím prostředkem a tonikem na mastný typ pokožky.
Jak připravit pleťovou masku. Okurka má vynikající hydratační schopnosti a dodává pokožce potřebnou vlhkost. Nakrájíme ji na jemné plátky a přiložíme na tvář. Osvědčí se i postrouhaná okurka rozmíchaná s trochou tvarohu. Masku naneseme na tvář a necháme působit asi čtvrt hodiny. Pak smyjeme vlažnou vodou.
(mv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371106
DnesDnes356
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden356
Tento měsícTento měsíc25341

Partnerské weby

apartman banner