Vidíte drobné jamky, když si boční stranu stehna zmáčknete palcem a ukazovákem? Pak vaše pokožka není zřejmě v super formě a máte sklon k tvorbě pomerančové kůže. Ke vzniku celulitidy přispívá vedle genetických dispozic v prvé řadě ženský hormon estrogen. Ten podporuje ukládání přebytečného tuku okolo ženských boků, stehen a zadku. Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že ženské tělo ukládá přebytečné toxiny v okolí těchto tukových buněk a nahromadění odpadních produktů zapříčiňuje celulitidu. Mezi další rizikové faktory patří i nedostatečnost lymfatického a krevního oběhu, strava bohatá na nasycené tuky, kouření, těsné prádlo a stres. V mnoha případech se celulitida objevuje už během puberty, protože dochází k rapidnímu zvýšení ženských hormonů. V pokročilejším věku tkáně povolují a dochází ke stupni tři, po čtyřicítce často vzniká pokročilá fáze celulitidy.

Co dokáže jídelníček
V případě „pomerančové kůže“ je nutné změnit jídelníček. V prvé řadě je důležité vyhýbat se cukru, sladkostem. Přednost dáváme čerstvým potravinám, ovoci a zelenině. Příliš zpracované a rafinované potraviny jsou plné přísad, konzervačních látek, tuků a soli a zbytečně zatěžují systém odstraňující toxiny v těle. Jestliže chceme zachovat pojivovou tkáň silnou, je třeba do jídelníčku zařazovat co nejvíce potravin bohatých na antioxidanty. Jde o látky, které mohou zabraňovat vzniku škodlivých volných radikálů, což jsou molekuly, které se dávají do spojitosti s rakovinou a předčasným stárnutím. Nejvíce jich najdeme v citrusovém ovoci a listové zelenině. Ve stravě se snažíme vyhýbat červenému masu, alkoholu, plnotučným mléčným výrobkům, slaným jídlům. Žádoucí je také výrazně omezit konzumaci kofeinových nápojů.

Jak si pokožku vylepšit?
Pokud jde o celulitidu prvního stupně, můžeme zkusit vzhled pokožky vylepšit klasickým domácím ošetřením. Vhodné je časté sprchování střídavě teplou a studenou vodou, někomu se osvědčuje skořicový nebo kofeinový zábal. Také syrovátková maska stojí za vyzkoušení. Syrovátku smícháme s vodou tak, aby se vytvořila hustá kašička, která se nanese na problémové partie a nechá působit asi čtvrt hodiny.

Pravidelný pohyb
Správné proudění lymfy lze podpořit pravidelným pohybem. Fyzická zátěž dokáže rozproudit krev, vytváří svalové napětí, spaluje tuky a posiluje imunitní systém. I obyčejným během pravidelně provozovaným se v krátké době dostaví viditelné úspěchy v boji s celulitidou. Stejně bude zabírat rychlá chůze, plavání a další aktivity, které způsobují prokrvení dolních končetin.

Pomůže kosmetika?
Zkusit to můžete i s kosmetikou. Na trhu je široká nabídka speciálních anticelulitidních krémů, které pokožku prohřejí, pomáhají zlepšit cirkulaci krve a odvádění tuku z tkání. Vlhkost pokožka načerpá například z výrobků s obsahem olivového oleje, bambuckého másla, koenzymu Q 10, výborné jsou i mořské řasy. Bez úspěchu není ani přístrojové ošetření. V některých kosmetických salonech nabízejí speciální procedury. Běžné masáže ale nebudou proti celulitidě ty pravé, neboť příliš silný tlak na postižená místa může dokonce podkožní vaziva narušit a stav zhoršit. Za vyzkoušení určitě stojí lymfodrenáž.
(se)

DODATEK
Proč celulitida netrápí muže? Protože nemají vysoké hladiny estrogenů, které ovlivňují krevní cévy.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472066
DnesDnes90
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2481
Tento měsícTento měsíc3696

Partnerské weby

apartman banner