Na vaše dotazy týkající se nemocí a obecně oblasti zdraví odpovídá paní Renata Herber, která se mimo jiné zabývá bylinnou léčbou a výživovým poradenstvím.
Paní Ludmila H. z Brněnska požádala: „Můžete mi dát nějaký recept na zmírnění potíží souvisejících s přechodem? Pomohou nějaké bylinkové čaje nebo jiné přírodní preparáty?“ Klimakterium neboli přechod je pro zralou ženu obdobím, kdy dochází k poklesu hormonů estrogenu a gestagenů. Bývá to provázeno nepříjemnými pocity návalů horka, bušení srdce, nervozity, depresí či sníženou aktivitou. Tyto potíže neohrožují život, ale jsou velice nepříjemné. Příznivě působí chmelové šišky, které pomáhají doplňovat hladinu estrogenů při klimakteriu. Mají také uklidňující účinek a zlepšují spánek. Doporučuji pít čaj, případně používat tinkturu z chmelových šišek třikrát denně. Dále doporučuji bylinku Yzop lékařský na potlačení potivosti. Uvařte si z byliny čaj a každý večer vypijte šálek před spaním. Příznivá je i mateří kašička, pokud nejste alergická na včelí přípravky, a také kvasný pyl. Užívá se jedna lžička ráno a jedna večer. Produkty koupíte ve včelařských prodejnách.
Milena J. z Chrastavy se svěřila: „Maminka má anginu pektoris, ale léky nebere pravidelně, jak by měla. Tvrdí, že na ně občas zapomíná, ale já vím, že je brát nechce. Obecně je totiž proti jakýmkoli pilulkám zaujatá. Lze místo tablet a nebo alespoň jako podpůrnou léčbu využít nějaké bylinkové směsi? Aby nebyla závislá jen na té chemii...“
Chápu, že vaše maminka nepravidelně užívá léky a je nedůsledná v léčení. Toto onemocnění nedoprovází bolest a nějak se silně neprojevuje, tak ho lidé často podceňují. Je skryté a přitom nebezpečné. Projevuje se jedině bolestí na hrudi, která je vyvolána fyzickou námahou, rychlou chůzí či chůzí do schodů. Nemocného nutí zastavit se, musí počkat, až bolest přejde. A ta ustupuje po několika minutách. Sledujte svou maminku, jak reaguje na pohyb. Pokud se bude zastavovat, její stav se zhoršuje a je nutné vše řešit s lékaři. Alternativní léčba či domácí podpůrná léčba se zaměřuje na dostatek pohybu, snížení nadváhy, zdravý jídelníček - zejména s dostatkem hořčíku, vitaminu E, vitaminů skupiny B a vápníku. Srdeční činnost podporuje šťáva z mrkve a celeru, lískové ořechy, dýňová semínka nebo olej z nich. Na bušení srdce lze doporučit červený rybíz - malou misku ráno a večer, v zimním období stačí konzumovat rybízovou zavařeninu. Z bylin doporučuji tinkturu z arniky - dvakrát denně sedm kapek do vody a vypít, dále také kozlíkové kapky - čajová lžička dvakrát denně.
Čtenáře Stanislava T. z Hradce Králové zajímá: „Když si chci udělat bylinkovou tinkturu, který alkohol je k přípravě nejvhodnější? Vodka?“
K výrobě domácích tinktur se hodí konzumní líh 80 %, náhrada lihu může být ruská vodka 70 % bez příchutí nebo žitná kořalka 60 %. Já jsem sama jednou v nouzi použila i domácí slivovici na maceraci bylin a tinktura byla také velice kvalitní.
Kontakt: www.renataherber.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505394
DnesDnes453
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3646
Tento měsícTento měsíc16740

Partnerské weby

apartman banner