Stěžujete si, že máte stále studené nohy? Tenhle problém nemusí souviset s ročním obdobím, s chladnou zimou. Může jít o systémovou poruchu krevního oběhu. Nejčastější příčinou mohou být zúžené cévy v důsledku aterosklerózy, anémie, poruchy štítné žlázy a nadledvinek, vysoký krevní tlak. Studené končetiny často trápí cukrovkáře, pacienty s vysokým cholesterolem, lidi, kteří mají stresující povolání. Při stresu se totiž v organismu spustí reakce, jejímž výsledkem je zúžení cév. Přitom ženy jsou na chlad a působení nízkých teplot mnohem citlivější. Klíčovou roli u nich může sehrávat úbytek železa, nižší podíl svalové hmoty, pomalejší metabolismus.
V čem spočívá první pomoc? Dopřejte si správný pitný režim a vyvážený jídelníček s dostatkem vitaminů a minerálních látek. Vyhněte se ale studeným nápojům a zmrzlině, nekonzumujte alkohol. Pokud po něm sáhnete jako po léku, který má tělo zahřát, věřte tomu, že má jen krátkodobý efekt. Naopak dobrou volbou budou horké polévky. Z koření můžeme zahřívací účinek očekávat například od zázvoru, skořice, pálivých papriček, hřebíčku.
Studené končetiny také souvisejí se sedavým zaměstnáním. Proto je dobré pamatovat na pravidelný pohyb. I jednoduchá gymnastika, pár cviků dokáže tělo správně prokrvit, organismus aktivovat. Blahodárně působí horká koupel. Výborná je také suchá masáž kartáčem, která rozproudí krev, přičemž je vždy třeba postupovat od nohou směrem k srdci. Lékaři doporučují vyhnout se příliš těsnému oblečení, doma nosit teplé ponožky, v případě potřeby použít nahřívací láhev do postele. Pomáhá i pravidelné otužování.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433453
DnesDnes447
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3571
Tento měsícTento měsíc3571

Partnerské weby

apartman banner