Jste pravidelným návštěvníkem fast foodu? Největší pochutnání vám přinášejí hamburgery, hranolky s tatarskou omáčkou, smažený sýr a typicky česká poctivá kuchyně? O vašich stravovacích zvyklostech a o tom, zda je pro vás nadváha

strašákem, se můžete leccos dozvědět z našeho zábavného testu. Vyberte si vždy jednu z možných odpovědí a nakonec body sečtěte.

1. Snídani považujete za:

a) nejdůležitější pokrm dne 1

b) součást jídelníčku 2

c) zbytečnost 3

2. Kolikrát za den usedáte ke stolu s jídlem?

a) jste neustále při chuti 3

b) to je různé 2

c) minimálně 3x denně 1

3. Drželi jste někdy dietu?

a) občas uděláte nějaký pokus 2

b) vyzkoušeli jste už kde co 3

c) nepamatujete si 1

4. Mlsáte u televize?

a) nebývá to vaším zvykem 1

b) příležitostně 2

c) pravidelně 3

5. Co vám pomáhá, když jste ve stresu?

a) oblíbený koníček, sport 2

b) jídlo vás zaručeně uklidní 3

c) silná káva, dobrý čaj 1

6. Co si pomyslíte, když potkáte obézního člověka?

a) takhle byste nechtěli vypadat 1

b) asi má zdravotní problémy 3

c) jak mu to i přes tloušťku sluší 2

7. Je pro vás pohyb důležitý?

a) nijak vám v životě nechybí 3

b) považujete ho za důležitou součást životního stylu 1

c) ano, ale ne vždy na něj máte čas 2

VYHODNOCENÍ

7 - 11 bodů: Zdá se, že máte svoji váhu pod kontrolou, snažíte si udržet optimální hmotnost. Buďto své chutě umíte dokonale ovládat, i v konzumaci jídla jste disciplinovaní, nebo sklon k nadváze nemáte v genetické výbavě. Zřejmě patříte k lidem, kteří vyznávají zdravou životosprávu, snažíte se o optimistické vidění života. Pokud by se ručička na váze začala nebezpečně vychylovat, nečiní vám problém trochu se usměrnit, poslechnout varovný vnitřní hlas, dát si reálné předsevzetí, jak se zbavit nadváhy. Pevná vůle a výdrž by vám v úsilí zhubnout určitě nescházely.

12 - 16 bodů: Bodové skóre napovídá, že si umíte v jídle dopřávat. Samozřejmě se nevyhnete období, kdy jdou vaše veškeré sliby, že budete zdravě jíst, stranou. Na svůj obraz v zrcadle rozhodně nepohlížíte příliš kriticky, osobní váhu nepovažujete za nepřítele. I když termín jo-jo efekt je vám důvěrně známý, shozené kilogramy vám vždy udělají radost a motivují vás ke zdravému jídelníčku. Pokud se ručička na váze výrazně odchyluje od běžné hodnoty, dokáže vás to rozhodit. Znáte však účinný recept, jak se opět dostat do formy. Upravíte své stravovací zvyklosti a nejspíš přidáte na pohybu.

17 - 21 bodů: Do dobrého jídla vám není líto investovat, vždycky si na něj rádi uděláte čas, je pro vás opravdovým požitkem. Počet dosažených bodů ale také naznačuje, že jídlo pro vás může být i berličkou na nějaké životní trable, nespokojenost, plným talířem můžete řešit partnerský vztah či jiné problémy. Tlouštíci většinou působí spokojeně, mají vždy dobrou náladu. Zřejmě to platí i o vás. Nad svou nadváhou, životním stylem byste se ale měli vážně zamyslet. Důvodů, proč v jídle ubrat, najdete hned několik. Kilogramy navíc zatěžují nejen pohybový a srdečně-cévní systém, ale obezita může být i spouštěčem celé řady dalších zdravotních problémů.

(se)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452559
DnesDnes466
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden466
Tento měsícTento měsíc3505

Partnerské weby

apartman banner