Duchové a vše, co je s nimi spojeno, odjakživa láká ty z nás, kteří mají v oblibě různé záhadné jevy. Není divu, že duchařská tematika se pro mnohé umělce stala námětem jejich děl. Znáte je? To zjistíte z výsledků našeho zábavného

testu.

 1. 1. Leontýnka Brtníková z Brtníku. Tato roztomilá holčička, hlavní představitelka z filmu Ať žijí duchové, vzala za srdce nejednoho dospívajících chlapce. Jak se jmenovala dětská herečka, která ji ztvárnila?
 2. a) Hana Vávrová
 3. b) Dana Vávrová
 4. c) Jana Vávrová
 5. 2. Byl to jeden z prvních zahraničních seriálů, který se na našich obrazovkách objevil a získal si mezi televizními diváky značnou popularitu. Jistě si vzpomínáte na Randalla a jeho přítele, ducha Hopkirka. Víte, kteří filmaři seriál natočili?
 6. a) angličtí
 7. b) američtí
 8. c) kanadští
 9. 3. Od seriálu Randall a Hopkirk přejděme k jeho kreslené verzi - Rendlík a Hopík. Již podle názvu snadno usoudíme, že se jeho realizace ujali čeští tvůrci. Vzpomenete si, který časopis ho otiskoval?
 10. a) ABC mladých techniků a přírodovědců
 11. b) Ohníček
 12. c) Čtyřlístek
 13. 4. Spíš má panenko, nebo bdíš? Hoj má panenko, jsem tu již. Jak se jmenovala balada Karla Jaromíra Erbena, ze které citujeme?
 14. a) Svatební věneček
 15. b) Svatební košile
 16. c) Svatební závoj
 17. 5. Strašidlo canterwillské je vtipné vyprávění Oscara Wilda o duchovi, který se snažil strašit americkou rodinu, jež jeho někdejší sídlo, zámek Canterwille, koupila. Ve které části tehdejšího britského impéria se děj povídky odehrává?
 18. a) ve Skotsku
 19. b) ve Walesu
 20. c) v Anglii
 21. 6. „Věř a komu věříš, měř.“ Víte, ze kterého filmu o pilném a spravedlivém duchovi pochází tato hláška?
 22. a) Bílá paní
 23. b) Ať žijí duchové
 24. c) Bubáci a hastrmani
 25. 7. Bludný Holanďan je lidová pověst o stejnojmenné lodi. Popřípadě se může označení Bludný Holanďan vztahovat na kapitána. Na Bludného Holanďana údajně čas od času narazí námořníci při svých plavbách, a to zejména ve vodách kolem mysu Dobré naděje. Spatřit tuto loď je zlé znamení. Který skladatel tuto pověst ztvárnil do podoby nádherné opery?
 26. a) Georg Friedrich Händel
 27. b) Johann Sebastian Bach
 28. c) Richard Wagner
 29. 8. V oblíbeném romantickém filmu Duch zazářil Patrik Swayze. Vzpomenete si, kdo ztvárnil jeho hereckou partnerku?
 30. a) Demi Moore
 31. b) Sandra Bullock
 32. c) Salma Hayek

Za každou správnou odpověď si napište 1 bod.

Vyhodnocení:

7 – 8 bodů: Váš přehled v oblasti uměleckého ztvárnění duchařské tematiky je obdivuhodný. Gratulujeme.

4 – 6 bodů: Vaše znalosti v tomto oboru lze řadit mezi průměrné. Přečtěte si ještě jednou všechny otázky a uvažte, zda jste se nad nimi důkladně zamysleli.

0 – 3 body: Film a literatura, jejichž námětem jsou duchové, vás příliš neberou. To však nevadí. Zcela jistě máte hluboké znalosti v jiných oborech.

(ls)

Správné výsledky nám můžete zaslat do 9. června 2018 na adresu: Spirit, Lenka Stránská, Ve Stromkách 10, 400 10 Ústí nad Labem, nebo na mailovou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Odpověď označte heslem „kvíz“ a číslem Spiritu, ve kterém byl zveřejněn.

Tři vylosované výherce odměníme hodnotnou knihou.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380902
DnesDnes64
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden3700
Tento měsícTento měsíc8331

Partnerské weby

apartman banner