Máte bolavé nohy, zvýšenou teplotu, bolavý zub či vás začíná škrábat v krku? Uveďme několik fíglů, které pro uzdravení úspěšně používaly naše babičky.
1. Když se říznete do prstu ruky při krájení čehokoliv, zaběhněte na záchod a počůrejte si řeznou r ánu. Perfektně se vydezinfikuje. Pak ji ovažte suchým obinadlem a do dvou dnů se rána zahojí.
2. Na horečku zabírá i u malých dětí potírání zápěstí či přikládání obkladů z kyselého mléka při současném přikládání tvarohu na plosky nohou.
3. Při počínajícím škrábání v krku postačí z počátku kloktání slané vody, kterou nepolykáte, ale vyplivnete. Stačí, když ve sklenici o dvou deci teplé vody rozpustíte polovičku čajové lžičky kuchyňské soli.
4. Proti otokům nohou působí, když si nohy zvednete nahoru, dáte na stůl a potíráte je kostivalovým výluhem. Ten si snadno zhotovíte tak, že nakrájíte kostivalový kořen na drobná kolečka, zalijete vrchovatě 40procentním lihem, po tři dny necháte stát ve tmě. Všechna oteklá místa v oblasti dolních končetin si pak potíráte denně třikrát až pětkrát, podle závažnosti.
5. S urputnou zácpou si poradí teplá kašička zhotovená z rozpuštěného čerstvého másla s povidly a to v tomto poměru: jedna čajová lžička másla a jedna čajová lžička povidel (i starších).
6. Na bolavý zub platí přiložit studený obklad na tvář a žvýkat hřebíček. Důležité je ovšem co nejrychleji vyhledat stomatologa, nikoliv lidového léčitele!
7. Máte-li kruté bolesti svalstva zad, potom jako první pomoc vždy pomůže horký bramborový zábal. Ten zhotovíte následovně: uvaříte pět větších brambor, horké je zabalíte do pleny, přes látku je rozmačkáte vidličkou a potom přikládáte na bolavá místa v oblasti zad a lopatek.
8. Když přijdete domů celkově prochlazení, nesnažte se nepříjemný pocit tlumit horkou sprchou. Raději si dejte obě nohy do kýble s horkou vodou a to na tak dlouho, až se začnete celkově potit. Potom je vhodné osprchovat se horkou vodou, důkladně tělo vytřít suchým ručníkem a vypít horký čaj, nejlépe obsahující květ lípy a květ černého bezu. MUDr. Jan Miklánek
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433623
DnesDnes617
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3741
Tento měsícTento měsíc3741

Partnerské weby

apartman banner