Výběr dětské obuvi je důležitý pro správný vývoj nejen nohou, ale i celkové držení těla, jeho zdravý růst. Maminky nesmí zapomínat na to, že dětská noha roste a nové boty je zapotřebí kupovat včas, neboť k nejrůznějším přízn akům deformací může docházet už tím, že dítě nosí trvale špatnou velikost. Jaká základní pravidla při dětském obouvání doporučují odborníci?

*Nikdy nekupujeme boty bez dítěte, vždy je potřeba boty vyzkoušet, zda dobře padnou do délky i do šířky. Pozor, dětí při zkoušení často reflexně pokrčují prsty, což mnohdy vede k nákupu krátké obuvi. Je důležité, aby dítě vyzkoušelo celý pár obuvi a po prodejně se v botách prošlo.
*Kupujeme boty podle účelu, k němuž jsou určeny. Pro celodenní nošení není vhodná například gumotextilní obuv, jako jsou tenisky, jarmilky, kecky, které jsou určeny především pro sport.
*Jak zkontrolovat správnou délku? Dětská obuv musí být vpředu před prsty o deset až patnáct milimetrů delší než noha. Asi polovina tohoto volného prostoru ve špici, kterému říkáme nadměrek, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst. Pamatujeme na to, že žádná obuv se nepoddá do délky, pouze boty z přírodních materiálů mohou povolit do určité šířky.
*Šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Příliš široká bota nohu nedostatečně fixuje, úzká boha omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy.
*Čím lehčí boty, tím lepší. V nejmenších velikostních skupinách je dobré kupovat boty kotníčkové, šněrovací nebo uzavírané na sponu či suchý zip.
*Dětské nohy se poměrně hodně potí a v nevhodné obuvi může docházet vlivem nadměrné vlhkosti k poškození kůže a prstů. Největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy. Proto musí být každá obuv ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu.
*Při nákupu je dobré vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu. Proto v místě, kde se noha při chůzi ohýbá - v oblastní prstních kloubů - musí být obuv co nejohebnější.
*Podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou plochou pro udržení stability dítěte.
*Nekupujeme obuv na tržištích a dětských burzách, neboť deklarovaná velikost nemusí odpovídat skutečné noze dítěte, vnitřní prostor modelu se mnohdy liší od standardní velikosti uváděné renomovanými výrobci.
(mp)

DODATEK
Jistý komfort kromě správně zvolené obuvi zajistí dítěti i pravidelná hygiena, včasné a správné střihání nehtů, nošení bavlněných ponožek a punčocháčů.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452222
DnesDnes129
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden129
Tento měsícTento měsíc3168

Partnerské weby

apartman banner