Med je pro naše děti zdravé mlsání. Lžící medu se i vyčerpané dítě velmi rychle osvěží, před sportem jim pomůže osvěžující nápoj ve složení 1 l pomerančové šťávy, 20 kávových lžiček kondenzovaného mléka a 25 dkg medu. Med ale také zlepšuje krevní oběh a prokrvení věnčitých cév. Jsou-li tyto jednoduché cukry (glukóza a fruktóza) v nadbytku v krvi, ukládají se ve svalech a játrech jako glykogeny. Toto je důležité zvláště pro já tra, která v přítomnosti ovocného cukru (fruktózy) dovedou zvýšit tvorbu glykogenu až o 18 %. Vzácnou vlastností medu je jeho bakteriální účinek, který z něj činí zvláště pro děti cenný léčebný prostředek. Při jednoprocentní až pětiprocentní koncentraci působí nezahřátý med na růst bakterií. Při zvýšené koncentraci čtyřiceti až padesáti procent růst bakterií brzdí. To, že med obsahuje základní cukry vstřebatelné bez nutnosti enzymů, je velmi vhodné pro slazení u kojenců, kde nezpůsobuje kvašení v zažívacím traktu ani plynatost a bolesti. Stopové minerály, hlavně železo a měď, jsou důležité pro zvýšení hemoglobinu v krvi. Přítomnost fosforu a vápníku působí proti vzniku křivice a hořčík působí uklidňujícím účinkem, proto se užití medu tolik doporučuje v kojenecké výživě.

Prevence onemocnění
- Med se odjakživa používal při zánětech horních cest dýchacích, ať už jako sladidlo do čajů či samotný s máslem nebo rozmixovanou cibulí.
- Doporučuje se při onemocnění jater, zánětu žlučníku.
- Jeho uklidňující účinek se využívá při nespavosti (dvě lžičky medu před spaním).
- Med se doporučuje při neurastenických projevech u dětí, sedativní účinek medu pomáhá vylepšit tyto stavy.
- Kojenci, kterým se doslazuje medem, lépe přibývají na váze a nedochází k dystrofiím.
- Med by měly užívat už ženy v těhotenství.

Jak lze ještě med využít?
- U otrav houbami podání teplého mléka a medu podpoří poškozená játra. Dává se několik lžic medu v teplém mléku nebo čaji.
- Med aplikovaný na hnisavé rány pomáhá odlučovat hnisavé tkáně a rány oživuje. Bylo to vyzkoušeno při válečných poraněních nebo u bércových vředů.
- Noční pomočování dětí, které často přetrvává do dospělosti, je neuróza. Od 17. hodiny omezíme příjem tekutin v potravě, před spaním dáme dítě vymočit a podáme mu jednu polévkovou lžíci medu, jeden týden budíme dítě po 24. hodině, necháme vymočit a stav se úplně normalizuje.
- Při bolestech v souvislosti s prořezávání zoubků u dětí uspějeme podáním lžičky medu. Med snižuje hladinu fosforu v krvi a tím otupuje vnímání bolestivých pocitů.
(zla)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453461
DnesDnes157
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1368
Tento měsícTento měsíc4407

Partnerské weby

apartman banner