Osobně jsem se s rýmou hodně a hodně natrápila. Je to nemoc, která se v životě nevyhne asi nikomu z nás. V lékárně máme k dispozici mnoho volně prodejných léků, také těch, které nám předepíše lékař (nejlépe specialista ORL, který má možnost nos důkladně zkontrolovat a tazvanou r hinoskopií vyloučit nebo potvrdit případné zasažení vedlejších nosních dutin). Stejně účinné jsou však také rady našich babiček. Podívejme se na ně zblízka a vyberme si tu, pro kterou doma máme suroviny, nebo tu, která nás nebude moc stát, případně tu, kterou prostě známe z dětství... Všechny mám vyzkoušené sama na sobě, takže doporučuji!

V první řadě platí, že je potřeba uvolnit ucpaný nos:
Namočit celé ruce až po paže do horké vody, stát v předklonu alespoň 15 min, poté rychle pod peřinu a potit!
Výplachy slanou vodou (nasajeme nosem) - nic příjemného, ale o to účinnější výsledky...
Nahřívání hlavy a inhalace horké vody s příměsí aromatických olejů, nejlépe eukalyptus, máta nebo borovice, ale stačí i vyvařené slupky brambor a nakrájené cibule. Hlavu zakryjeme ručníkem vdechujeme nosem v předklonu.
Vynikajícím pomocníkem je křen Wasabi, doporučuji jíst často, nedráždí žaludek, jeho palčivost cestou trávicím traktem zmizí.
Nebo alternativa, která zároveň i dezinfikuje a zmírňuje infekci - zázvor. Stačí ho nastrouhat (kousíček) a vymačkat přes plátýnko, kapky šťávy nasát kapátkem a aplikovat jednu kapku do každé nosní dírky. Je to šílená síla!!!! Já jsem klela... Ale je to velmi účinné. Pro zmírnění je možné zředit tuto čerstvou šťávu například Vincentkou.

Když už problém přejde do dutin:
Zase platí - nahřívání, nahřívání a nahřívání, v podstatě čímkoliv: horkou bramborou (rozmačkaná v plátýnku), horkým tvarohem s cibulí nebo česnekem, či křenem, soluxem, biolampou nebo inhalací nad horkou párou. To vše alespoň 15min. 3x denně! Poté ovázat kolem čela šátek, šálku nebo čelenku, kulicha, cokoliv, co zahřeje, a ať si každý kdo chce co chce myslí, uchovávat čelo v teple. Čelní dutiny se dobře schovají pod peřinou. Pozor na průvan! Na nahřáté dutiny je také vhodné aplikovat léčivé masti, nejosvědčenější je tymiánová, ale postačí i obyčejné "psí sádlo", které dostaneme v každé lékárně.

Z léků pak mimo antibiotik (jsou-li nutná kvůli bakteriím) také pomáhá Sinupret, pro děti Rymulky (nyní už i ve formě pro dospělé) a nosní kapky Olynth, které krásně uvolní nos a uvolněný nos je lépe přístupný k další alternativní léčbě, která nic nestojí a urychlí proces léčení.

Po zaléčení je vhodné ještě několik týdnů proplachovat nos Vincentkou. Obecně také platí zvýšit příjem vitaminu C již během léčby a pokračovat i po ní...

Nyní se pojďme zastavit a zamyslet. Pojďme se ještě podívat, co znamenají z psychosomatického hlediska potíže s nosem:
Nosní polypy: Napětí v rodině, hádky. Dítě se cítí nevítané a myslí si že stojí rodičům v cestě.
Problémy vedlejších dutin: Podrážděnost vůči blízké osobě.
Senná rýma: Emocionální městnání. Strach z pronásledování a pocity vinny.
Ucpaný nos: Člověk nerozeznává vlastní hodnotu.
Zánět nosohltanu: Žádost o pomoc. Vnitřní pláč.

A rada na závěr? Nepodceňujme počasí a jeho výkyvy a když už nemoc přece jenom zavítá do našeho těla, přijměme ji, neobviňujme se a netlačme na sebe, jen se snažme
pomocí přírodních preparátů, ulehčit tělu jeho ozdravení.
Martina Miškovská

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474648
DnesDnes396
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden989
Tento měsícTento měsíc6278

Partnerské weby

apartman banner