Zácpou, nejrozšířenějším problémem se zažíváním, trpí asi pětina našeho obyvatelstva. Normální vylučování zbytků z organismu probíhá v intervalu osmnácti až čtyřiadvaceti hodin. Po této době dochází v našem organismu ke vzniku nepříznivých toxických metabolit a rozmnožování patogenních bakterií. K léčbě a prevenci zácpy je nepochybně nejlepší změna stravovacích návyků. Zabránění zácpě přirozenou cestou se také snižuje riziko vzniku hemoroidů, křečových žil a divertiklů.
Významný účinek proti zácpě má vláknina. Střevní flóra a trávení může fungovat jen tehdy, když budeme mít ve stravě dostatek vlákniny. Při chronické zácpě je důležité zvýšit příjem potravin se zvýšeným obsahem vlákniny, ale hlavně pšeničných otrub, krále projímadel. Zvětšují objem stolice, jsou bezpečnější a šetrnější než umělé projímavé léky.
Co vám ještě pomůže?
+ Švestky jsou nejen výživné, ale i projímavé. Staletý lidový recept doporučuje namočit večer několik sušených švestek do vody a ráno je sníst. Obdobný účinek mají i kompotované švestky.
+ Trávení podpoří a zácpu pomáhají odstranit i další potraviny: pomeranč, jahody, třešně, meruňky, meloun, borůvky, hroznové víno, jablka, kyselé zelí, rajčata.
+ Jezte pomalu, důkladně žvýkejte a často polykejte. Čím lépe se strava zpracuje už v ústech a v žaludku, tím snáze pak střeva pracují.
+ Dodržujte pitný režim, vypijte nejméně dva litry tekutin denně.
+ Na zácpu jsou vhodné i některé bylinkové čaje, zejména mátový, kopřivový a třezalkový.
Čemu se vyhýbat?
+ Omezte konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, výrobků z bílé mouky a sladkostí. Nepřehánějte to s konzumací mléčných výrobků.
(žuk)

RADA SPIRITU
Pohyb a jednoduché cvičení vám pomůže udržet pravidelnou stolici. Pro zvýšení peristaltiky střev pomáhá jednoduchý cvik: Lehneme si na záda, nohy v kolenou pokrčíme, ruce dáme za hlavu a z této polohy se vícekrát zvedáme až do sedu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2673001
DnesDnes701
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1651
Tento měsícTento měsíc17893

Partnerské weby

apartman banner