Před časem mě začal trápit samovolný únik moči. Je mně teprve dvaačtyřicet let. Poradili byste mi nějakou bylinku, která by mně pomohla? píše čtenářka Jana z Brněnska.
Inkontinence nebo-li neovladatelný únik moči je častý problém u žen, které rodily nebo v seniorském věku jako běžný projev stáří. Více než padesát procent žen, které se staly matkou, má nějaký stupeň defektu statiky pánevního dna, oslabený močový měchýř. Někdy se jedná o pár kapek, který měchýř propustí, jindy je jich víc, rozhodně to však nepřidá na kvalitě života. V každém případě je vhodné zajít za svým gynekologem nebo se poradit s urologem. Při lehčích formách inkontinence mnohdy postačí předepsané léky.
Únik moči může být vyvolaný psychickým stresem, objevit se také jako následek prochladnutí. V takovém případě můžete zkusit kombinaci urologického čaje společně s cíleným životním stylem. Důležité je především dodržovat pitný režim. Mnoho žen se mylně domnívá, že pokud nebudou pít, jejich problém tím zmizí. Tak tomu však není. I při inkontinenci je třeba tělu během dne dodat nejméně dva litry tekutin. U stresové inkontinence a také jako prevence jsou doporučovány cviky na posílení pánevního svalstva, tzv. Kegelovy cviky. Spočívají v rytmickém zatínání svalů kolem močového měchýře. Dobré je pětkrát denně se posadit s pokrčenými koleny mírně od sebe a na dvě sekundy stáhnout pánevní svaly a opět je uvolnit.Výborně můžete oslabený močový měchýř trénovat na gymnastickém míči. Posadíte se na míč, nohy rozkročíte na šíři boků, a narovnáte záda. Zpevníte pánevní dno a vydržíte alespoň pět vteřin a poté uvolníte. Vyzkoušet můžete i další cvik: Položíte se na podložku na záda, nohy postavíte na zem, zvednete hýždě a záda a v této poloze vydržíte asi pět vteřin. Poté se pomalu vracejte na zem. Cvik opakujte nejméně pětkrát. Svaly pánevního dna můžete trénovat i na toaletě. Během močení zkuste na chvíli přerušit proud. Tak si uvědomíte svaly v přední části pánve.
Procvičovat pánevní dno však můžete na jakémkoli místě. Tahle diskrétní gymnastika se dá provozovat třeba na stranici autobusové zastávky, při práci na zahradě, v kanceláři u počítače. Nikdo ji neuvidí, přitom je to výborná prevence, účinný léčebný prostředek, který může současně zkvalitnit váš sexuální život.
(es)

DODATEK
Problémy s únikem moči má průměrně jedna ze čtyř žen. Většinou jde o typ stresové inkontinence, který se objevuje při kýchání, smíchu, kašlání a podobně. Až u sedmdesáti procent žen lze podle jedné vědecké studie vyřešit tento problém speciálním cviky.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474652
DnesDnes400
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden993
Tento měsícTento měsíc6282

Partnerské weby

apartman banner