Souvislost mezi stravou a náladou prokázaly stovky vědeckých studií. Mnoho z těchto studií ukazuje, že deprese, úzkost, otupělost a neovladatelné chutě na některé potraviny mohou být způsobeny neplnohodnotnou nebo nevyváženou stravou.
Nutkavá chuť na některé potraviny bývá znamením, že tělo a emoce hledají pohodu. Tyto chutě mohou znamenat, že tělu schází nějaký vitamin nebo minerál. Mohou však také pramenit z emoční nerovnováhy. Kdykoli dojde k nerovnováze, jsme vedení (ve formě vnitřních pocitů, nápadů, vizí či vnitřního hlasu) ke změně situace, která tuto nerovnováhu způsobuje. Pokud však tyto pokyny ignorujeme, tělo nás nutí k obnovení rovnováhy jiným způsobem, například prostřednictvím neodolatelné chuti na určitá jídla. Řekněme například, že jste nešťastní ve své práci. Cítíte se pod tlakem zvládnout práci za tři zaměstnance, aniž byste za to dostali adekvátní platové ohodnocení či uznání. Po chvíli se začnete cítit vyhořelí, a proto vás vaše vnitřní vedení tlačí k tomu, abyste ve svém životě učinili nějakou změnu. Možná budete mít pocit, že byste měli vypilovat svůj životopis a kontaktovat nějakou pracovní agenturu. Naneštěstí vám však v tom, abyste toto vedení následovali, brání obavy o vaše finanční zajištění a strach ze změny celkově.
Vaše emoce také vyžadují přiměřené zásoby chemické látky v mozku, zvané „serotonin“. Bez dostatečného množství serotoninu se můžeme cítit unavení, depresivní, podráždění anebo mít neustálou chuť na sacharidy.

Zásoby serotoninu lze přirozeně zvýšit například následujícími přirozenými způsoby:
- Nejméně čtyřikrát až pětkrát týdně po dobu 20 minut se věnovat nějaké aerobní aktivitě - rychlé chůzi, chůzi do schodů, běhání
- Pobývat venku na slunečním světle
- Vyhýbat se konzumaci či omezit spotřebu alkoholu a kofeinu, které tlumí produkci serotoninu
- Vzájemně se dotýkat s milovaným člověkem
- Jíst vyváženou stravu s dostatkem celozrnných potravin, čerstvého ovoce a zeleniny
- Hlubokým spánkem nejméně sedm hodin denně (pokud jste muž) a osm hodin (jste-li žena) bez užívání podpůrných prostředků, jako je alkohol, léky na spaní či jiné uklidňující léky.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500777
DnesDnes426
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3467
Tento měsícTento měsíc12123

Partnerské weby

apartman banner