Vzdálen pouhých 125 km od sousední Sumatry se z nedozírných vodních pustin Indického oceánu vynořuje ostrov Nias. Nenápadný kousek země je přímo posetý podivuhodnými pozůstatky prastarých kultur a neznámých civilizací. Zatímco severu dominují osamoceně vztyčené menhiry, v hustou džunglí pokrytých pahorcích na jihu ostrova bylo odkryto několik velmi podivných kultovních sídel.
Nejúžasnější z nich je Tundrumbaho. Na ploše pouhých 500 metrů čtverečních je nahromaděno množství tajemných skulptur, soch monster a především desítky záhadných kulatých kamenných objektů připomínající stoly. Tyto kruhové předměty jsou velkou neznámou a nazývají se ni´ogazi. Na první pohled mají podobu stolků, sedět se však u nich nedá – většinou jsou postaveny těsně vedle sebe a přístup k nim je obtížný. Hladké, lehce vypouklé, z jednoho kusu kamene bravurně vykrojené kotouče horních ploch při poklepu vydávající hypnotizující zvonění. Nikde nenajdeme kousek volného místa pro případné publikum.
Vše nasvědčuje tomu, že obřady, které se zde konaly, musely být vykonávány v skrytu a tajně. Co mají tyto úžasné, zdánlivě bez ladu a skladu nakupené artefakty představovat a kdo a proč je vytvořil, nevíme.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474354
DnesDnes102
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden695
Tento měsícTento měsíc5984

Partnerské weby

apartman banner