Nad středočeskou Příbramí bývala kousek od sebe hned dvě popraviště. Na dnešní „Hvězdičce“ se občas stínali vojáci, posledním byl Vavřinec Kubát (11. října 1765). Na Šibeničním vrchu stávala šibenice a vykonávaly se zde i další ortely, například pověstné lámání kolem. I zde se poslední poprava konala v roce 1765. Oběšen byl Johann Slavík, vůdce zlodějské bandy ze zbirožského panství. Obě popravy vykonal kat Medulín z Prahy.
Šibenice lidi vábila i odpuzovala. Věřilo se, že bylinky nasbírané na popravišti mají neobyčejně silný účinek, provaz či hřebík ze šibenice přinesou štěstí a úspěch v životě. Na druhou stranu se za úplňku pod šibenicí setkávali nejrůznější netvoři a bytosti. Na Hořovicku odvážný sedlák Janovec pozval jedno zjevení na večeři. A ono skutečně přišlo! Příští pátek prý na dveře domu zaklepal bledý mládenec se zbytkem provazu kolem hrdla. Překvapeného sedláka trefil šlak.
Na Trutnovsku se vyprávěla hrůzostrašná historka o mladém knězi, který nechtěl odsouzenci udělat poslední pomazání. Delikvent slíbil, že se vrátí ze záhrobí a kněze vezme s sebou přímo do pekla. Jak řekl, tak se i stalo. Asi dva měsíce po popravě se na faru dostavil duch a faráře zardousil. Když dělníci při asanaci hřbitova hrob po 30 letech otevřeli, zjistili, že rakev je porušena a farářovy ostatky chybějí. Všichni věřili, že byla odsouzencova výhrůžka splněna. V některých oblastech sběrači mandragory hledali právě na popravištích, věřilo se, že bylina čarodějů vyrůstá z tělesných šťáv oběšenců. Jednou takový opovážlivec doloval kořen přímo pod šibenicí a byl zasažen letícím kamenem. Šibeniční vrch má stále tísnivou atmosféru, o Dušičkách sem kdysi nevkročila ani noha. Popravení se tu údajně zjevují v průvodu mezi vrchem a sousedním židovským hřbitovem. Na závěr se modlí a utvoří kruh s rozžatými svícemi. Kdo do něj vejde, vydechne naposled.
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476915
DnesDnes106
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3256
Tento měsícTento měsíc8545

Partnerské weby

apartman banner