U Lochovic na Berounsku je na lesním rozcestí zvláštní křížek. Podle pověsti se právě u něj zjevuje duch zavražděného hajného. Najdeme tu i barokní kostelík, původně giganticky vyprojektovaný již v gotických časech. Nakonec se plány „stlačily“ na minimum. Je zmiňován již v Hájkově Kronice české. Kostelní zvon se kdysi jmenoval sv. Stanislav, připomínal polské osadníky z dob knížete Břetislava.
Na pravém břehu řeky, líně tekoucí krajinou, najdeme ostroh zvaný Hradiště. Pohanské hradiště tu prý opravdu stálo, dokonce v okolí dnešní železniční stanice existovalo kultovní pohřebiště. Strašily tu neznámé bytosti s kamennými přilbami.
Nelze vynechat ani zdejší zámek. Čtyřkřídlá stavba s dvojicí nárožních věží pochází z renesance, později byla barokně přestavěna. Panské sídlo tu ale stálo již dříve, i když jen prostá venkovská tvrz s vodním příkopem. Lochovice patřily nejprve Zajícům z Valdeka, později násilnickému Ladislavovi z Prostiboře. Byl údajně pekelným spojencem a svou duši prodal ďáblu. Vratislavové z Mitrovic, kteří se sem přiženili později, městečku vládli 174 let. Zámek je obestřen hrůzostrašnými pověstmi. Ve věži stával obrovský špalek, na němž lidem usekávali kati hlavy. Tedy těm, kteří se provinili proti pánům, nechtěli robotovat. Na Štědrý den o půlnoci se umrlci v zámku zjevují, procházejí chodbami a zpívají truchlivé pohřební písně. V jednu hodinu se s děsivým rachotem vracejí na onen svět. Děje se to přímo v místě, kde podle pověsti stával obávaný popravčí špalek. Je pod ním vchod do záhrobí?
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475808
DnesDnes397
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden2149
Tento měsícTento měsíc7438

Partnerské weby

apartman banner