Zámek Berry Pomeroy se nachází v jižním Devonu (Anglie), je považován za jeden z nejmalebnějších zámků v hrabství Devon. Nicméně za kamennými zdmi a nádhernou přírodní scenérií se nachází temná historie.
Historie
V 11. století byl na tomto místě postaven hrad Berry Pomeroy. Název získal po muži jménem Ralph Pomeroy, který byl horlivým stoupencem Viléma Dobyvatele. Písemné zmínky o tom pocházejí již z roku 1086. Pomeroyové byli ve své době silný rod, podařilo se jim udržet hrad v držení skoro 500 let. Navzdory tomu hrozila rodu ztráta majetku díky zradě Henryho de Pomeroy, který byl stoupencem krále Jana při vzpouře proti Richardu I. (Richardu Lví srdce). Když se král Richard vrátil z křížové výpravy a potřel povstání, Henry de Pomeroy byl nucen uprchnout na hrad, kde nakonec spáchal sebevraždu v antickém stylu. A protože Henry de Pomeroy nebyl nikdy stíhán a souzen, král Richard ponechal rod Pomeroy na jejich panství i se dvěma Henryho syny. Hrad nakonec skončil v rukou rodu Seymour, z něhož je nejslavnější Jeane Seymourová, třetí žena Jindřicha III. Tudora. Tento rod se rozhodl pro renovaci starého hradu a pro přestavbu na zámek v tudorském stylu, stálo to dvacet tisíc liber. V zámku žilo pět generací rodu, ale občanská válka, prudká bouře a tři století se na zámku ,,podepsaly“. Seymourové ho opustili, začal chátrat.
Paranormální jevy
V zámku straší dva slavní ženští duchové. Bílá paní a modrá paní. Bílá paní je podle pověsti duchem Margaret Pomeroy, která byla uvězněna v hladomorně (tam i zemřela) svou žárlivou sestrou Eleanor. Ta žárlila na její krásu a úspěchy u mužů. Když pán hradu - jejich otec - odjel na křížovou výpravu, sestry se zbavila. Bílá paní se zjevuje v temných kobkách, stoupá na věž Margaret´s Tower a odtud na hradby. Modrá paní je dcerou jednoho z hradních pánů, kterou otec znásilnil. Nezůstalo to bez následků. Otec prý dítě uškrtil v jednom z horních pokojů. Jiná verze tvrdí, že dítě uškrtila jeho matka, která takto zrozené dítě nenáviděla. Od té doby se žena zjevuje jako duch a láká poutníky do nitra zámku, jímž se často rozléhá dětský pláč. Dalším hlášeným zjevením je paní v šedých šatech, všudepřítomný cavalier (příznivec krále Karla I.) a podivné stíny. Byla zaznamenána též podivná světla, studená místa a neobvyklé stíny. Jiná populární legenda se týká osudu bratrů Pomeroyoých, kteří v historii zámku hráli důležitou roli. Když byli v zámku obklíčeni, nesmířili se s porážkou. Oblečeni do plné zbroje sedli na koně, vyjeli na hradní opevnění a vrhli se do propasti. Oblast byla později známa jako Pomeroyský skok a je spojena se zvláštnímu zvuky (křik, tupé údery). Členové Hauten Devon Paranormal Team (kteří zkoumají paranormální jevy nejen ve Spojeném království, ale i v USA, tvrdí, že návštěvníci Berry Pomeroy vnímají z jevů na zámku absolutní zoufalství a někdy i čiré zlo. Není divu, že se zámek zařadil mezi nejstrašidelnější hrady a zámky ve Velké Británii.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475778
DnesDnes367
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden2119
Tento měsícTento měsíc7408

Partnerské weby

apartman banner