Jako jiné hrady a zámky má i Karlštejn svá tajemství, nejrůznější zjevení se potulují jeho komnatami či nádvořím. Údajně

 se zde promenují „bezhlaví rytíři“. Má jít o české pány popravené 21. června 1621 na Staroměstském náměstí. Proč se tu objevují? Mínění se rozchází, ale jedna verze praví, že duchové popravených pánů chtěly žalovat Otci vlasti - králi Karlu IV. a domoci se navrácení hlav. Původně se tradovalo, že průvod bezhlavých rytířů prochází mlčky o půlnoci nádvořím, mají brnění a zdobená starověká roucha. Snad hledají své hlavy. Rytíři však byli viděni i na jiných místech, jednou dokonce za ponurého dne v pravé poledne! Jiná pověst praví, že bezhlaví rytíři musí bloudit Karlštejnem tak dlouho, dokud se nezrodí ušlechtilý a rekovný rod českých pánů, jenž dokáže bojovat a umírat za svou vlast a svou víru.
(cul)
Pozor, soutěž!
Milí čtenáři, slyšeli jste o jiných strašidelných přízracích Karlštejna? Napište nám o nich a zařaďte se do losování o knihu Pověsti Karlštejnské, kterou napsal český historik, archivář, konzervativní politik a pedagog Václav Vladivoj Tomek (1818 - 1905). Publikaci vydalo pražské Nakladatelství Omega a jak již název napovídá, je zaměřena na pověsti ze slavného hradu Karlštejna, majestátně se tyčícího mezi lesy nedaleko řeky Berounky. Najdete v ní napínavé a mystické příběhy o kouzelných zvonech, čertovských pletichách, krvavých hodech či bludných karlštejnských pannách (více informací na www.knihydobrovsky.cz).
Své příspěvky zasílejte během následujícího týdne na adresu redakce, přidejte heslo - strašidelná místa.
(r)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475398
DnesDnes565
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1739
Tento měsícTento měsíc7028

Partnerské weby

apartman banner