Zlověstné mraky na obloze varují. Blížící se bouřka může aktivovat ducha Radouše, zlověstného rytíře z hradu Radyně. Nacházíme se jen kousek od Plzně, pod zalesněným vrchem Radyní se stejnojmennou zříceninou. Vydáváme se za zdejšími záhadami, které zkoumalo již několik badatelů. Hrad byl postaven ve 14. století z podnětu Karla IV., dostal vznešené jméno - Karlskrone, jenže název se neujal. Do roku 1483 zde sídlil královský správce s posádkou, poté hrad pustl. Řada lidí jej srovnává s Šumavským Kašperkem. Aby ne, když oba hrady stavěla proslulá huť stavitele Víta Hedvábného, ezoterika a člena tajných společností. Zřejmě byl i projektantem tajného karlštejnského podzemí, o labyrintu se dodnes vyprávějí neuvěřitelné zkazky. Vít Hedvábný údajně sezval všechny lamače chodeb i dělníky na oslavu, při které byli někteří otráveni, zbylí uhořeli při záhadném požáru. Proč? Možná proto, aby nikdo z nich neprozradil žádné podrobnosti o podzemních štolách a kobkách. Radyně stojí na vyčnívající buližníkové skále, je výrazným bodem v krajině. Pod příkrým východním srázem se ještě na počátku 19. století lidé setkávali s podivnými přízraky. Vysoké bytosti v černých nebo modrých hábitech děsily náhodné návštěvníky ponurých míst. Tehdy tu vládla opravdová divočina, porost byl hustší.
Jádro hradu tvořil dvoupatrový palác a dvě věže. Východní byla obranná, západní obytná. Geniálním tahem stavitelé ochránili palác před vlivy negativních energií, věže působily jako „antény“. Ve druhém poschodí se nacházela trochu záhadná komora s krbem. Také se traduje, že obranná věž fungovala i jako obávaná hladomorna. Měla skalnaté dno, plné zdi a přístup jen otvorem v podlaze nejvyššího patra. Shazovali se právě odtud odsouzenci do děsivé hlubiny? Možné to je, u prahu věže je možné i dnes naměřit silnou negativní psychickou energii. Jedna z četných pověstí zmiňuje uložený poklad z časů husitských válek. Hrad byl důležitou oporou katolické šlechty, jeho posádka využívala významné strategické polohy a snad i „kouzla“ s energií krajiny.
Obávaného Radouše jsme nepotkali, jen na nás seslal silný déšť. Snad proto, abychom nerušili jeho klid a nerýpali do věcí, které mají zůstat navždy utajeny.
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474344
DnesDnes92
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden685
Tento měsícTento měsíc5974

Partnerské weby

apartman banner