U Velkého Boru na Šumavě podle pověsti sídlily hrůzné lesní bytosti. Zvláště ve směru na Zhůří a Prášily se vyskytovaly velmi podivné existence, napůl lidské, napůl zvířecí. Často starousedlíci vzpomínali na volatého Ulrycha či rozšafného Seppa, ti dovedli vyprávět i postrašit!
Dřevorubcova dcera Anna Luisa potkala na cestě od Zhůří divnou maškaru. Proti děvčeti kráčela špinavá a zanedbaná stařena, měla šat samou díru a byla vyhublá na kost. A hned se vyptávala, kam dívka jde. Po chvíli z umolousaného rukávu vytáhla struhadlo. Než se Anna Luisa nadála, přejela jí struhadlem po jemné ruce, až jí do krve kůži rozdrásala. Nebýt okamžitého útěku, dívka by snad setkání ani nepřežila.
Zvláštní bytostí byla i prokletá čarodějnice, která „operovala“ pod Poledníkem. Starý Sepp se dušoval, že několik lidí odtáhla divokou stezkou do svého doupěte pod horou, tam je zardousila. Nikdo už je nikdy nespatřil. Tehdy opravdu v oblasti zmizelo několik lidí. Všichni měli jasno, že za jejich zmizením stojí prokletá čarodějnice! Ovšem nejvíce se místní báli podivného vlkodlaka, lesní bytosti s parožím na hlavě a s vlčím obličejem. Bytost byla celá porostlá hustou srstí a chovala se krajně nepřátelsky. Byl podezříván místní podivín, že se pomocí čar a kouzel na tuto podivnou bytost proměňuje. Tento „Bergwolf“ člověka rovnou roztrhal na kusy a kusy těl prý s oblibou rozvěšoval po stromech.
Ve třicátých letech minulého století se mladík se svou snoubenkou nachomýtli k podivnému setkání u Hůrky. Na odpočívadle si povšimli vysoké bytosti, utíkala při kraji lesa. Příšera měla vlasy dlouhé do půli zad a pojídala hlínu přímo ze země. Mladý pár z města byl pořádně vyděšen. Velký Bor (německy Grosshaid) měl tehdy 75 domů a 466 stálých obyvatel. Dnes po něm nezůstalo vůbec nic. Jen staré listiny, mapy, fotografie a strašidelné pověsti o nadpřirozených bytostech z lesů a houštin.
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500327
DnesDnes621
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3017
Tento měsícTento měsíc11673

Partnerské weby

apartman banner