Když došlo před časem k propadu proslulých krytých schodů na Svaté Hoře u Příbrami, hovořilo se i o jakési kletbě či o přízraku dávného poutníka Jana Procházky z Nymburka. Tomu před staletími zdejší zázračný pramen vrátil zrak. Co na to odborníci?
„Ani přízrak, ani kletba,“ sdělili nám jasně. Za půlmetrovou dírou na schodech, které spojují město Příbram s poutním areálem, stojí docela obyčejný propad štoly, starého hornického díla. Místní lidé přesto přicházejí s dalšími spekulacemi. Nejčastěji je zmiňována tajná chodba, měla vést ze Svaté Hory na hlavní příbramské náměstí. Podařilo se nám zjistit, že by jedna z chodeb měla ústit přímo do děkanského kostela sv. Jakuba. Ten je právě dominantou dnešního náměstí T. G. Masaryka. Propadlina údajně odkryla daleko hlubší a tajemné prostory. Jsou klenuté, opatřené výdřevou. Vše prý prozkoumali bánští specialisté a historici. Ukrývá snad podzemí dlouho hledaný poklad, tajemnou „smolnou“ (černou) knihu delikventů či středověký archiv? Mluví se i o cennostech z dob třicetileté války.
Průzkum, zdá se, bude obtížný. Příbram je prastarým hornickým městem, v podzemí tu najdeme štoly a opuštěná díla hned v několika patrech. Většina hlubiny je zatopena. Po tajných chodbách se ve městě i okolí pátralo již mnohokrát. Poprvé v 19. století, pak za války (to v Příbrami operovali i němečtí průzkumníci, a pak naposled v padesátých letech minulého století. Po pokladech a ztracených dokumentech tu několik měsíců slídila i Státní bezpečnost, tehdejší tajná komunistická policie. Svatohorské schody zůstávají i nadále mimo provoz a uzavřená památka poskytuje živnou půdu pro další spekulace.
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500328
DnesDnes622
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3018
Tento měsícTento měsíc11674

Partnerské weby

apartman banner