Na filipínském ostrově Mindanao v jihovýchodní Asii žije kmen Bagabo, jehož lidé mají zcela specifické vysvětlení pro to, co se po smrti člověka stane s jeho duší. Věří totiž, že se každá duše vydá do Země mrtvých (Gimokodan). Ještě předtím však musí překonat Temnou řeku, kterou střeží obryně, jejíž tělo je pokryté nesčetným množstvím bradavek. Z nich dá každé duši před vstupem do Země mrtvých napít mléka. Samotný Gimokodan pak místní lidé rozdělují na červenou a bílou část. Červená je vyhrazená pro hrdiny kmene, kteří zahynou v boji, bílá pak pro obyčejné smrtelníky.
Svůj jedinečný přístup k smrti mají Eskymáci. Ti věří, že pod zemí i pod mořem se nachází zmrzlá pustina Adlivum (v překladu to doslova znamená „ti pod námi“), kam směřují duše všech mrtvých. Během jednoho roku se zde musejí očistit a připravit se na další posmrtnou pouť do „země Měsíce“, kde dosáhnou věčného klidu a míru.
Lidé kmene Yanomami, kteří obývají desítky vesnic v pralesích jižní Venezuely a severní Brazílie, si se smrtí podle antropologů příliš starosti nedělají. Přesto u nich existuje představa pekla, která je však nejspíše podpořená působením křesťanských misionářů. Zdejší lidé věří, že po smrti se jejich duše „Syn hromu“ zeptá, zda byli za života štědří, či lakotní. Pokud hleděli jen na sebe, čeká je cesta do ohnivé země – Shobari Waka.
(ng)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500433
DnesDnes82
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3123
Tento měsícTento měsíc11779

Partnerské weby

apartman banner