Tato malá romantická víska se nesmazatelně zapsala do dějin českého národa tragickou událostí, k níž došlo na dnes již neexistujícím hradě. Roku 1108 byli na zdejší sídlo Přemyslovců sezváni nejvýznamnější členové rodu Vršovců a zde byli bez milosti povražděni, stejně jako kdysi mocní Slavníkovci. Dnes už sice hrad nestojí, ale dodnes je možné vidět jeho půdorys i rozvaliny a na místě dávného paláce pomník, věnovaný památce nešťastných Vršovců.
V roztomilém údolí pod hradištěm je možné navštívit i místo, kde došlo v dávných dobách k zázraku. Žil zde slepý poustevník, který si pravidelně omýval oči vodou z pramene, jenž tu vyvěrá, a světe div se, zrak se mu vrátil. Na památku této události tu byla r. 1692 postavena dřevěná poustevna, která tu stojí jako vzpomínka dodnes. Není však sama. Krátce poté tu byl nad léčivým pramenem vybudován kostel sv. Mikuláše a z Vraclavi se staly vyhledávané lázně. Je zajímavé, že pramen protéká kolem silné magnetické žíly, která by mohla léčivost vody umocňovat.
K dalším vraclavským záhadám patří zvláštní smírčí kříž, který stojí v poli u silnice do vsi. Na tomto kříži je zpodobněn velice podivný výjev zachycující disk proťatý šipkou směřující k zemi. Co by to mohlo znamenat? Těžko říci, ale snad by mohl být vodítkem fakt, že nedaleko kříže se nachází kráter, v němž je možné najít horninu velice neobvyklého složení…
(vlab)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472944
DnesDnes349
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3359
Tento měsícTento měsíc4574

Partnerské weby

apartman banner