Glendalough je sídlo kláštera, který v šestém století založil svatý Kevin. Kevin se narodil u Rathdrumu koncem pátého století a dožil se sto dvaceti let. Byl učedníkem svatého Patrika z Cornwalu, jenž mu předal své znalosti Písma svatého i nadšení pro ně. Kevin pak studoval dál u svého strýce, svatého Eugenia, který se měl později stát biskupem z Ardstraw.
Mladý Kevin byl zřejmě pohledný mladý muž, a tak si získal náklonnost a přízeň krásné dívky jménem Kathleen. Podle příběhu za ním jednou přišla do lesa, a když si Kevin její přítomnost uvědomil, vrhl se na lože z kopřiv. Potom jich nabral plnou hrst a zmrskal jimi i dívku. Bolest „ohně“ z kopřiv „uhasila oheň v nitru“ a Kathleen se kála za své hříchy.
Kevin se uchýlil do divočiny v glendaloughském údolí a žil zde mnoho let sám vysoce asketickým životem v jeskyni. Časem se kolem něj shromáždila skupina svatých mužů, kteří ho přiměli založit klášter, z něhož se dochovaly trosky hojně navštěvované turisty i poutníky. Kevinova sláva se rychle šířila, a tak za ním chodilo mnoho učenců i učedníků. Z Glendalough se tak stala slavná škola posvátného učení a noviciát, kde se duchovenstvo učilo ctnosti a sebezapření. Patrně nejslavnějším žákem v Glendalough byl svatý Laurince O´Toole, pozdější arcibiskup z Dublinu. Je považován za slavného učence, biskupa, vlastence a světce, jenž se na této škole naučil ctnosti. Když se ujal úřadu arcibiskupa, o každém církevním půstu odcházel z města a trávil celé postní období v jeskyni nad jezerem, kde předtím žil tak dlouho sám Kevin.
Dnešní trosky Glendalough jsou úchvatným a zároveň klidným výjevem. Na pozemku původního klášterního prostoru stojí velký kostel, katedrála vybudovaná patrně ještě za života svatého Kevina, kruhová věž vysoká přes třicet metrů, budova zvaná Kuchyně svatého Kevina ( jeho soukromé oratorium a cela na spaní) a kostel Požehnané Panny Marie, k níž Kevin stejně jako mnoho jiných irských světců choval velkou oddanost.
Asi po dvaceti minutách pěší chůze lesem dojdete ke dvěma jezírkům, podle nichž se celý kraj jmenuje ( Glendalough znamená údolí dvou jezer). Nedaleko nich je Caher, kamenná kruhová stavba vedle prostého kříže, odkud je výhled na horní jezero, hory a lesy, kde se nacházejí kříže, chrámy a jeskyně svatého Kevina.
(vlb)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2508349
DnesDnes117
VčeraVčera702
Tento týdenTento týden2188
Tento měsícTento měsíc117

Partnerské weby

apartman banner