Komplex staveb u Trutnova byl koncipován jako lázně a založen F. A. Šporkem. Stavěl se v letech 1694 až 1724. Nepříliš významný pramen by ale nestačil přilákat vysoce postavenou klientelu, proto tady Špork vybudoval mnoho staveb, kterými se v té době nemohly pochlubit ani ty nejvýznamnější lázně. Jejich zvláštní účel, výzdoba a vzájemné umístění však naznačují, že Špork chystal systematicky „koupel pro krále“. Založil tu dům filozofů a ze svých pokojů viděl věčné světlo hořící na oltáři hrobky na protější špitální straně Kuksu. Vybudoval hostinec U Zlatého slunce, u něhož vztyčil sochu Herkomanna – Zvykomila, později přetesanou na Goliáše. Závodiště nechal osadit sochami čtyřiceti callotovských trpaslíků, nejvýznamnějšími plastikami jsou alegorie Ctnosti a Neřesti.
Na stěnách dolní chodby špitálu byl cyklus nástěnných obrazů s tématem mementa mori. Dosud je tu dochováno několik vysoce zajímavých obrazů s hermetickým podtextem.
V blízkém lese, „kde svatí na stromech rostli“, byla různá vyobrazení mága s kouzelnickými znameními na pásce, zakončená jménem Sporck. Své iniciály FAGUS (lat. buk – Franz Anton Graf von Sporck) dával rýt do kůry silných buků. Bylo to jeho magické zaklínadlo. V okolních lesích vzniklo mnoho pousteven (např. svatého Pavla, svatého Antonína, svatého Brunona), v letech 1726 až 1733 vzniká Betlém. A ačkoliv je sporné, zda byl hrabě F. A. Špork zakladatelem první zednářské lóže v Čechách, jeho činnost z něj poprávu činí přinejmenším jejich předchůdce.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473542
DnesDnes431
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3957
Tento měsícTento měsíc5172

Partnerské weby

apartman banner