Putujeme-li kolem starobylého Rožmitálu pod Třemšínem, narazíme na dvojici obcí se zajímavými názvy: Vševily a Pročevily. Své názvy dostaly během jedné středověké války. Z první vsi se zachránila jediná žena. Utíkala do sousední dědiny a křičela: „Vše bili! Vše zabili!“ Sousedé se ptali: „Proč je bili?“ Úsměvná pověst má hned několik verzí.
Ve Vševilech se kdysi vyprávělo o tajemném muži. Přicházel z lesů a strašil zdejší obyvatele. Vzhledem připomínal šumavský fenomén nazývaný „Swiza“. Šlo o násilníka v kožešinách, s parožím na hlavě. Na Šumavě se jednalo o bytost ženského pohlaví, také se jí říkávalo „Lesní matka“. Byla velmi krutá, zabíjela hlavně mladíky a děti. Domníváme se, že obě pověsti mají kořeny v severských mýtech, které do Čech zavlekli obchodníci a světáci během 19. století. Když prý v roce 1845 ve Vševilech postavili šestibokou kapličku zasvěcenou sv. Janu, muž se ve vesnici už nikdy neobjevil. Aby ne, když je šestiboký útvar účinným tvarovým zářičem, dokáže odpuzovat nezvané návštěvníky z jiných světů, démony a strašidla.
Ve směru k brdskému Hraničnímu hřebeni nechal kdysi hrabě Pálffy z Erdödu, majitel panství a březnického zámku, nainstalovat nádhernou litinovou sochu Panny Marie. U lesní horské kapličky se zastavovali všichni kolemjdoucí, připomínala událost z října 1880, kdy právě zde hraběte Pálffyho postřelili pytláci.
Nad obcí Pročevily je Skleněný vrch. Jezuité na kopci vybudovali kapli sv. Barbory, později přistavěli ochoz a ambity. Osmibokou kapli doplňoval hřbitov. Když se na stavbu podíváme pozorněji, zjistíme, že i ona je důležitým tvarovým zářičem. Možná přebíjí energii dávného pohanského kultovního místa, které tu zřejmě stávalo. Archeologové poblíž odkryli žárové pohřebiště s kruhovou svatyní. Později území ovládli Keltové. I dnes tu vládne podivná atmosféra, trochu andělská a trochu čertovská. Záleží na tom, v kterém ročním období sem zavítáte.
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474681
DnesDnes429
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1022
Tento měsícTento měsíc6311

Partnerské weby

apartman banner