Člověk se i v dnešní přetechnizované, uspěchané době vrací k přírodě a jejím produktům. Mezi ty méně využívané patří propolis, i když v lidovém léčitelství je používán po mnoho staletí. Propolis je vzácná balzamovitá látka, kterou produkují včely ve velmi

malém množství. Je sbírán například na pupenech stromů. Obsahuje mnoho přírodních pryskyřic, organických látek a stopových prvků, důležitých pro zdravý rozvoj organismu. Z toho vyplývají i jeho léčivé účinky. Posiluje nervovou soustavu, vitalitu, obranyschopnost organismu, zlepšuje výživu jednotlivých orgánů. V lidovém léčitelství se používá preventivně i léčebně. Při léčení propolisem se uplatňují jak protibakteriální, protizánětlivé, tak protiplísňové, bolest tišící účinky. Propolis podporuje hojení ran, tlumí účinky některých jedů produkovaných bakteriemi, upravuje krevní obraz. Je výborným prostředkem na podporu imunitního systému. Časté využití má při problémech v ústní dutině. Například afty je dobré potírat propolisovou tinkturou několikrát denně do vymizení, většinou postačí jeden až dva dny. Také drobné pupínky na pleti - akné - lze vysušovat tinkturou nebo pleťovou vodou, vhodná je kombinace s ošetřováním mastí nebo krémem.

S propolisem se nejčastěji setkáváme ve formě propolisové tinktury. Tu lze užívat při problémech v klimakteriu, zvýšeném krevním tlaku. Poradí si i s kuřím okem, nejrůznějšími otlaky, použít ji lze při plísňovém onemocnění nohou nebo jiných částí těla. Vata namočená v propolisové tinktuře může posloužit jako první pomoc na bolavý zub. Pro naše předky byla osvědčenou medicínou na staré, špatně se hojící rány, které však nejdříve umývali v řepíkovém odvaru. Úlevu přináší při žaludečních vředech, stojí za to ji vyzkoušet i po proflámované noci, kdy se lžička tinktury rozmíchá ve sklenici studené vody. I muži ocení léčivou moc propolisové tinktury. Pokud mají po holení podrážděnou pokožku, nebo jim došla běžná voda po holení, stačí smíchat čajovou lžičku tinktury v decilitru teplé vody a pleť bude dokonale ošetřena.

(es)

DODATEK

Někteří lidé mohou na propolis reagovat alergicky, proto je vždy dobré udělat zkoušku na citlivost, stejně jako u ostatních bylinkových nebo kosmetických výrobků.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552685
DnesDnes324
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3602
Tento měsícTento měsíc2861

Partnerské weby

apartman banner