K létu neodmyslitelně patří šťavnaté ovoce. Je hlavním zdrojem vitaminů, minerálních látek, stopových prvků, bez kterých se tělo pro správné fungování neobejde. Denní doporučovaná dávka představuje nejméně 250 gramů. V celoevropském měřítku Češi

spotřebují ovoce mnohem méně než například v sousedním Německu. Které z letního ovoce by mělo být pravidelnou součástí jídelníčku?

Borůvky. Jsou považovány za takřka zázračnou rostlinu s omlazujícím účinkem. Ten, kdo dlouho vysedává u počítače, to dobře zná. Oči začínají pálit a člověk má mihotavý pocit vidění. Proti únavě z obrazovky počítače mohou pomoci právě borůvky. Kromě toho, že zlepšují zrak, také pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi, regulují krevní tlak, pomáhají při křečových žilách, hemoroidech. Sušené borůvky se osvědčují v případě chronického průjmu. Šťávu z tohoto letního ovoce doporučují léčitelé například při ledvinových kamenech, anémii či gastritidě.

Rybíz. Díky vitaminu C a rutinu se považuje za blahodárné ovoce. Je také bohatým zdrojem vitaminů skupiny B, draslíku, manganu a dalších minerálů a stopových prvků. Od nepaměti se červený rybíz doporučoval při chudokrevnosti. Je to ideální přírodní medicína proti nachlazení a chřipce. Čerstvé plody doporučovali naši předci proti nechutenství, na dlouhotrvající zácpu, pro lepší trávení. Čaj ze sušeného rybízu příznivě působí na nervový systém, revmatické obtíže, pozitivně působí na paměť a fungování mozku.

Třešně. Najdeme v nich železo, fosfor, zinek, vápník, draslík či křemík. Čerstvé ovoce působí protirevmaticky, regeneruje celý organismus, má projímavý účinek. Třešně slouží k detoxikaci organismu, zvyšují obranyschopnost těla před infekcemi. Možná to nevíte, ale podle lidové medicíny je třešňová šťáva účinným prostředkem k navození kvalitního spánku, ke zmírnění bolesti po intenzivním cvičení.

Maliny. Patří ke snadno stravitelnému ovoci s vysokým podílem vlákniny. Jeho dostatečné množství v každodenním jídelníčku má mimořádně důležitý vliv pro správné fungování zažívání, podporuje hubnutí. Maliny jsou výborným ovocem v prevenci před problémy se zrakem. Rutin, který bohatě obsahují, podporuje ostrost vidění, pomáhá proti šerosleposti. Maliny jsou výborným prostředkem k vystřízlivění po bujarém večírku.                                                                                                           

Meloun. V horkých letních dnech báječně osvěží. Důležitý je pro tělo lykopen, silný antioxidant, který má protirakovinné účinky a chrání cévy a srdce před poškozením. Draslík přispívá k optimálnímu krevnímu tlaku a správnému napětí ve svalových buňkách. Meloun zbavuje tělo toxinů, čistí lymfatický systém, snižuje stres a problémy se spánkem. Doporučit lze toto letní ovoce i lidem, kteří se potřebují zbavit nadbytečných kilogramů. Vláknina pomáhá při spalování tuků a hubnutí.        

(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585651
DnesDnes418
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4544
Tento měsícTento měsíc16015

Partnerské weby

apartman banner