Starověké Řecko bylo odpradávna největším zdrojem inspirace i moudrosti nejen v oblasti umění, ale především medicíny. Není divu, že současná lékařská věda čerpá z antické nekonečné studnice poznatků dodnes. Mezi nejzajímavější léčebné metody ve

starověké antice patřilo i tzv. „léčení pomocí snů“. Tato technika je spjata se jménem Asklépia, významného řeckého léčitele žijícího ve 13. století př. n. l.

Smrtelník i bůh

Asklépios, někdy také známý jako Aesculapius či Eskulap, byl již v Homérově poezii líčen jako vynikající lékař. Snažil se propagovat nový pohled na tradiční medicínu a uplatnil inovativní metody léčení za pomocí nejrůznějších bylin. V antických mýtech byl později ztělesňován jako bůh lékařství. Během morových epidemií v letech 429 př. n. l. a 293 př. n. l. vznikl kult stoupenců jeho učení, který se postupně rozšířil po celém území tehdejšího Řecka a Říma. Ve městě Epidauros nechali kněží Asklépiova učení postavit chrám, který je od 80. let minulého století součástí světového dědictví UNESCO.

Snem k příčině nemoci

Epidaurský chrám boha Asklépia byl největším léčitelským centrem starověkého světa, do nějž každoročně přicházely tisíce nemocných poutníků s vidinou konečného uzdravení.  Tyto chrámy, takzvané „asklépiony“, se vyskytovaly i na dalších místech, například na řeckém ostrově Kós či v Pergamu na území dnešního Turecka.

Každá z těchto svatyní poskytovala nemocným úlevu nejenom klasickými léčebnými postupy, ale vyznačovala se například i speciálními kúrami, které se soustředily na nemoci duše či uzdravení prostřednictvím snových technik. Ti, kteří si přáli být vyléčeni, přinášeli do Asklépiova chrámu obětiny v podobě medu a obilných placek a vyčkávali na ten správný impulz, který by jim prostřednictvím jasné symboliky umožnil strávit noc v tzv. „noclehárně“ léčebného komplexu. Tam pak podstupovali individuální „snovou léčbu“, během níž očekávali zjevení samotného Asklépia, jenž jim měl prozradit jasnou příčinu jejich potíží, včetně potřebných kroků k vyléčení.

Ne každému se ale během iniciační noci povedlo navázat kontakt se samotným bohem. Někteří pacienti se museli spokojit s pomocí vykladače snů. Ten se na základě obsahu snu pokusil následně vypátrat příčinu jejich zdravotních obtíží a navrhnout příslušnou léčbu.

Dnešní tibetské metody

Léčení pomocí snů je dodnes oblíbenou alternativní metodou, využívanou především v tradiční tibetské medicíně. Mezi užívané techniky tibetské analýzy snů patří například vědomé snění či snová jóga.

Bára Vaňková

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2586105
DnesDnes78
VčeraVčera794
Tento týdenTento týden4998
Tento měsícTento měsíc16469

Partnerské weby

apartman banner