Čtenářku Hanku zajímá: „Psali jste nedávno o tom, které orgány jsou v létě více zatíženy. Jak nebo čím je můžeme preventivně ochránit?“

Léto je obdobím, kdy život rostlin a živých bytostí dosahuje svého vrcholu. Z hlediska tradiční čínské medicíny (TČM) a na základě výkladu učení pěti elementů je léto

obdobím, v němž vládne prvek Oheň.

Ohnivé orgány, meridiány, čakry a jejich harmonizace

Období léta, které je ve znamení Slunce a prvku Oheň, souvisí s orgány srdce a tenkého střeva. Ty jsou spojeny s meridiány energetickými drahami, složenými z bodů, jichž využívá akupresura a akupunktura k léčení a harmonizaci organismu. K elementu Oheň rovněž patří orgány perikardu, osrdečníku (obalu srdce), který srdce ochraňuje, a tři ohně - zářiče. Tyto zářiče zahrnují v podstatě všechny orgány, které jsou spojeny s přeměnou v těle - s přijímáním (plíce, srdce, patří tam však i mozek) - oblast hrudní, činná a horká. Se zpracováváním (trávení - žaludek, slezina, slinivka, játra, žlučník) - oblast solar plexu, oblast teplá. S vylučováním (tenké a tlusté střevo, močový měchýř a pohlavní orgány) - oblast podbřišku, jejíž charakter je chladný.

Je vhodné zmínit čakry, energetická centra těla, jež se podobají trychtýřovitým květním kalichům. Bývají znázorňovány jako lotosové květy s rozdílným počtem okvětních lístků. Mají na starosti odvádění škodlivé energie z těla a starají se o přísun energie ryzí, čisté. Z tohoto hlediska souvisí srdeční čakra s barvou zelenou či růžovou, solar plexus neboli sluneční pleteň se žlutou a druhá čakra podbřišku s barvou oranžovou. Barvy rovněž napomáhají léčení. Tolik učení indické. V pojetí tradičních čínských umění, zejména bojových, se důležitá břišní oblast, asi 1,5 palce pod pupkem, nazývá spodní tan-tchien. Jedná se o významné energetické centrum, v němž se shromažďuje naše fyzická síla. Díky cvičení tai-chi a chi-chung, popřípadě pomocí akupresury, akupunktury, se odsud energie šíří do celého těla. Z tohoto místa můžeme vyvažovat svoji energii. Odtud je nejlepší se nadechovat a dýchat hluboce přes břicho, bránici, plíce až pod klíční kosti. A pak zase stejným způsobem v opačném sledu vydechovat. Při nádechu dostáváme postupně vzduch tímto způsobem do celého těla a při výdechu jej opět vydechujeme a stahujeme pozadí.

Když se zkusíte nadechnout z břicha, nebo ze sebe vydat zvuk, jako byste byli překvapeni, dýcháte správně. Tak dýchají například zpěváci. Tímto způsobem můžeme i my předejít povrchnímu dechu, který se objevuje, když zažíváme stres. K uvolnění oblasti orgánů, jež jsou pod nadvládou prvku Oheň, lze využít i tzv. terapeutický šum, vzdech neboli tón. Pro srdce a tenké střevo je to zvuk HAOOOOOOO, s ústy doširoka otevřenými, pro tři ohně HIIIIIIIIIII. Tento tón napomáhá k vyrovnávání teplot mezi třemi částmi (ohni).

Znamení zvěrokruhu, byliny a kameny Ohně

Srdce je ovládáno astrologickým znamením Lva, jedná se o tzv. Oheň pozemský, jinový. A které dary přírody srdci prospívají? Je to například rozmarýna, jablečník, máta, srdečník, meduňka, fenykl, jmelí, hloh, maliník, modřín, žen-šen, klanopraška, česnek, cibule, zázvor, kurkuma, výtažek ze semínek z grapefruitu, lněná semínka či rozpustná vláknina Psyllium. Dvě poslední jmenované totiž příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu a trávení.

Na posílení srdce lze využívat i minerály. Mezi ty příznivě působící na srdeční oblast patří růženín, citrín (při bolestech), smaragd, rubín, granát, turmalín, křišťál s vrostlicemi turmalínu, rutil, jadeit, růžový chalcedon, nefrit, rodonit, malachit, jantar, zlato, čaroit či muskovit.

Tenké střevo a s ním související meridián je propojen se znamením Panny a je to tzv. Oheň pozemský, jangový. Střeva potřebují především dostatek vlákniny a slizu. Proto je zapotřebí do svého jídelníčku zařadit dostatek zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin a luštěnin. Výborný účinek na funkci a harmonizaci tenkého střeva a střev obecně mají lněná semínka, rýže natural, ovesná kaše, kysané zelí, z bylinek majoránka, tymián, šalvěj, máta, levandule, heřmánek, řimbaba, měsíček, hřebíček či medvědí česnek. Z kamenů můžete pro léčení využít kupříkladu rubín, turmalín, citrín, měsíční kámen, opál, čirý a bílý kalcit, jantar, bílou perlu, mahagonový obsidián či obsidián „slzy Apačů“, apatit, gagát, achát, heliotrop, zlatý topaz, jaspis a podobně.

K osrdečníku a jeho meridiánu jako astrologickému znamení Ohně nebeského, jin, je přiřazováno znamení Vodnáře. Bylinky i kameny se mohou používat obdobné jako při léčení srdce. Energetická dráha tří ohňů a k ní náležející orgány jsou tzv. Ohněm nebeským, jang, a souvisejí se znamením Kozoroha.

Iva Lhotská

DODATEK

Důležité je znát rovněž orgánové hodiny, protože podle nich člověk zjistí, v jakém časovém rozmezí se který orgán čistí. Jedná se v podstatě o biologické rytmy, které se v našem těle promítají do jednotlivých orgánů. Tímto způsobem zjistíme, který orgán v dané chvíli vykazuje největší, nebo naopak nejmenší, energetickou činnost. Orgánové hodiny v tabulkách však vycházejí z běžného, tj. zimního času. V období času letního je zapotřebí hodinu připočíst, protože naše tělo na umělý časový posun není uzpůsobeno.

Aktivní doba srdce je od 11.00 do 13.00 hodin, v té době má minimální činnost žlučník. Tenké střevo  má vrchol mezi 13.00 - 15.00 hodinou, minimální činnost vykazují játra. Obal srdce neboli perikard se čistí mezi 19.00 a 21.00 hodinou, to odpočívá žaludek. Tři ohně neboli ohřívače mají dobu čištění v rozmezí 21.00 - 23.00 hodin. To vykazuje minimální činnost slezina a slinivka.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672974
DnesDnes674
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1624
Tento měsícTento měsíc17866

Partnerské weby

apartman banner