Na západě ostrova Jáva se rozmáhá netradiční léčebná metoda. Lidé, kteří trpí různými neduhy (muži, ženy a někdy i celé rodiny), se shlukují u kolejí a čekají, až pojede vlak. Ještě než k nim dorazí, a nebo sotva se kolem přežene, lehají si mezi

pražce na kolejnice železnice s vírou, že budou uzdraveni. Jsou přesvědčeni, že se tak mohou zbavit revmatismu, obezity, cukrovky, astmatu či vysokého cholesterolu. 

Lékaři považují tuto svéráznou alternativní terapii za šílenost, ale mezi lidmi kolují přesvědčivé historky o tom, jak se tímto způsobem někdo vyléčil s depresí, jinému se ulevilo od bolestí páteře a podobně.

Odborníci připouštějí, že rozvibrované koleje jsou zřejmě zdrojem drobných elektrických šoků, jejichž intenzita závisí na řadě faktorů (mimo jiné třeba na vlhkosti vzduchu, vzdálenosti vlaku i počtu lidí, kteří na koleje ulehnou). Ovšem neexistuje podle nich vědecký důkaz o léčivých účincích, které by na organismus takto vyvolané elektrošoky měly. Možná tedy půjde spíše o placebo efekt pro ty, kteří nemají peníze na léky a doktory.

Jisté je, že indonéské úřady již v obavách z nehod na železnici na místech, kam se za terapií stahuje nejvíce osob, nechaly rozmístit varovné tabule. Ale ačkoli lidem hrozí až tři měsíce vězení nebo pokuta v přepočtu téměř 30 000 korun, na kolejích je zatím stále rušno.

(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585651
DnesDnes418
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4544
Tento měsícTento měsíc16015

Partnerské weby

apartman banner