Od pradávných dob byly báby kořenářky spojovány s kouzly a čarami. Znalost léčivé moci rostlin jim umožňovala věnovat se léčitelství, kterým vracely lidem opět zdraví nebo alespoň značně zmírňovaly jejich utrpení. To se mohlo někdy jevit až neuvěřitelně

zázračně, což zavdalo k přemýšlení o nadpřirozených silách. Jedna z původních podob byla moudrá žena kořenářka a zaříkávačka, která po dlouhé věky žila buď na výsluní moudrosti nebo někde v ústraní civilizace. To podle toho, jak ve které době a za jakých okolností, neboť ne každé společenství ji uznávalo nebo alespoň bralo na milost.

Osoby s prapodivnými schopnostmi

Jistě si téměř každý dokáže vybavit obrázek čarodějky ze středověku, která díky zaklínadlům, bylinám i vlastním zkušenostem uzdravovala nemocné, léčila neplodnost žen, zaklínala uhranutý dobytek a podobně. Pokud se ovšem nějaká znelíbila místní vrchnosti, skončila v proutěném koši ve vodě nebo uhořela na hranici. Ženy - léčitelky byly prezentovány buď jako odpudivé čarodějné báby, anebo jako neškodné kuriózní osoby s prapodivnými schopnostmi. Názory na ně se lišily v závislosti na způsobu nazírání. Ve skutečnosti se útoky na tyto „šílené ženy“ stávaly obvykle organizovanou kampaní, která měla za úkol odstranit všechny, které se nějak příčily pravidlům nastoleným církví. Mnohá dogmata potlačující aktivitu žen patřila k integrálním součástem křesťanské nauky a církevním nepokrytým zájmem se stala ochrana mužského privilegovaného postavení.

Chráněnkyně bohyní

Jinak tomu bylo ve starém Egyptě, Řecku a Římě, kde patřily léčitelky a věštkyně za chráněnkyně bohyní a byly nazývány pannami. Panenství v té době znamenalo, že žena nepatřila žádnému muži, zůstávala nezávislá a věčně svobodná. K jejím schopnostem patřilo interpretovat věštby a odpovídat na otázky týkající se nemocí, a to za pomoci křišťálových koulí, výkladů snů, astrologie či stavů transu. Podle pravidel stanovených samotnými bohyněmi se zpravidla v jejich chrámech vykonávaly uzdravující rituály. Úplněk Měsíce se vztahoval k podobě mateřství, k úkonům souvisejících s narozením dítěte i k všeobecnému lékařství. Zastínění Měsíce pak symbolizovalo bohyninu stařeckou tvář. Tu představovala Hekaté, bohyně temnot, jež vládla světu stínů, dorozumívala se s duchy a patřila k mocným kouzelnicím.

Represe proti čarodějnicím

Když středověk vystřídala renesance, represe proti tzv. čarodějnicím nabyly ještě výraznější podoby a mnoho tisíc žen, zejména kořenářek, porodních bab a ošetřovatelek, přišlo nevinně o svůj život. Jen velmi pozvolna začaly ženy, zejména pak od 19. století, prosazovat svůj nárok na vykonávání léčitelství i lékařské profese, aby na ně bylo pohlíženo rovnocenně jako na jejich mužské kolegy. Nakonec se však postupně dokázaly prosadit nejen v alternativní, ale také v klasické medicíně. Existuje však i jiná historie žen - léčitelek. V ní lze ženy označit za badatelky, vědecky a humánně pracující lékařky, kde vystupují po boku svých kolegů, podílejí se na objevech a často jsou samotnými autorkami nejrůznějších vynálezů. Stavějí útulky a nemocnice, vyučují na lékařských školách, rozvíjejí léčebné teorie a zkoušejí nové metody. Vzhledem k tomu, že žena jako matka zůstává symbolem zrození nového života i nové naděje, může mít její působení v léčitelství až téměř magický vliv na mysl i tělo člověka. Soulad mysli a těla pak vytváří působení proti stresu, nemocem, podporuje samoléčbu a další předpoklady, které usnadňují boj s chorobami. Ukazuje se, že síla žen - léčitelek může sehrávat v léčení pacientů ještě mnohem důležitější roli, než je jim vůbec přisuzována a přiznávána.

(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472946
DnesDnes351
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3361
Tento měsícTento měsíc4576

Partnerské weby

apartman banner